islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

💪 CELOŽIVOTNÝM POSLANÍM JÁNA LANGOŠA BOL ZÁPAS PROTI TOTALITNÝM REŽIMOM Ján Langoš bol významnou postavou protikomunistického d…

💪 CELOŽIVOTNÝM POSLANÍM JÁNA LANGOŠA BOL ZÁPAS PROTI TOTALITNÝM REŽIMOM

Ján Langoš bol významnou postavou protikomunistického disentu na Slovensku. Aktívne sa angažoval v boji proti autoritárskym režimom a veril, že tieto režimy predstavujú zlo pre jednotlivca aj spoločnosť. Jeho snaha o odkrytie pravdy o ich nemorálnosti a protiprávnosti vyvrcholila v auguste 2002 schválením zákona o pamäti národa a následným zriadením Ústavu pamäti národa.

💭 Z FYZIKA POLITIKOM

Najskôr pracoval v oblasti experimentálnej fyziky, neskôr redigoval samizdatové časopisy. Po novembri 1989 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia a medzi rokmi 1990 a 1992 zastával pozíciu federálneho ministra vnútra ČSFR. V tejto funkcii sa zaslúžil o rekonštrukciu federálneho ministerstva a zrušenie komunistickej Štátnej bezpečnosti.

⏳ KRAJINA SA POSUNIE, AK SPOZNÁ A POMENUJE SVOJU MINULOSŤ

Ján Langoš sa neúnavne snažil odkrývať pravdu o komunistickom režime. Po vzniku Ústavu pamäti národa sa stal predsedom Správnej rady ÚPN, v ktorej pôsobil až do svojej smrti v júni 2006. Zomrel pri tragickej autonehode v obci Drienovec na východe Slovenska. Jeho priatelia a rodina založili nadáciu nesúcu jeho meno. Cieľom Nadácie Jána Langoša je pokračovať v jeho boji za pravdu, slobodu a demokraciu a udeľovať ceny Jána Langoša pre ľudí, ktorí sa vyznačujú občianskou odvahou a obhajujú ľudské práva, menšiny a demokratické hodnoty v spoločnosti.

👉 ZLOČINY KOMUNIZMU NÁM PRIPOMÍNAJÚ VÝZNAM DEMOKRACIE

Potlačenie slobôd, ktoré dnes vnímame ako nespochybniteľné: sloboda pohybu, slova, podnikania, bádania, vyznania. Desiatky popravených, stovky mučených a tisíce nespravodlivo väznených, prenasledovaných a štátom okradnutých ľudí. Mnohé zmarené ľudské talenty, ktorým vládnuci režim znemožnil ich spoločenské uplatnenie. Zločiny komunistického režimu nám pripomínajú, že jedine demokracia dokáže garantovať a udržať občianske slobody a zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv. Demokracia však nikdy nie je dokončená, na jej zachovávaní a podpore sa musíme podieľať každý deň.

#našihrdinovia #janlangos


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *