islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

📅Pred 70 rokmi,👉v apríli 1954 začali práce na obnove🏰Bratislavského hradu. Záchrany sa dočkal v hodine dvanástej🕛. Jednotlivé ob…

📅Pred 70 rokmi,👉v apríli 1954 začali práce na obnove🏰Bratislavského hradu. Záchrany sa dočkal v hodine dvanástej🕛. Jednotlivé objekty hradného areálu boli vo veľmi zlom stave😔, na niektorých miestach stáli už len zvetrané obvodové múry😮. 🏰Hrad, jeho stav a budúcnosť boli predmetom dlhoročných diskusií. Medzi odborníkmi dominovala najmä snaha o🚜kompletné odstránenie ruín.🙏Hlavnými zástancami a propagátormi jeho zachovania a obnovy boli maliar👨Janko Alexy a architekt👨‍🦰Alfréd Piffl.
🔨Záchranné a rekonštrukčné práce boli👉na jar 1953 zadané Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva🏬 Slovenskej vysokej školy technickej (dnes STU) pod vedením profesora Alfréda Piffla.👨‍🦰Profesor Piffl spolu so svojimi kolegami a študentmi pristúpil k mapovaniu, čisteniu, zameriavaniu, architektonickému a archeologickému výskumu hradného areálu💪. Vypracoval cennú štúdiu📑, na základe ktorej bola stanovená metóda pamiatkovej obnovy hradu🏰. Počas rekonštrukčných ⚒prác profesor⛑️Piffl s veľkým zápalom, vo veľmi neľahkých časoch, okrem odborných prác dennodenne bojoval aj s radom prevádzkových problémov vrátane zháňania stavebného materiálu, personálu či financií💰. 👉V roku 1957 Alfréda Piffla uväznili. V začatej rekonštrukcii pokračoval architekt🧔 Dušan Martinček.
📷V zbierke fotografií Archív Slovenskej akadémie vied sa nachádzajú fotografie📅 z mája 1957, na ktorých je dobre vidieť vtedajší stav. 📸Fotografie vznikli v rámci dokumentácie návštevy sovietskych vedcov, ktorých priestormi🏰Bratislavského hradu osobne sprevádzal👨Janko Alexy👇.

Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská akadémia vied on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *