islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🗣 Sovietsky a ruský politik Michail Sergejevič Gorbačov získal v 80. rokoch popularitu vďaka glasnosti (otvorenosti a koncu cenz…

🗣 Sovietsky a ruský politik Michail Sergejevič Gorbačov získal v 80. rokoch popularitu vďaka glasnosti (otvorenosti a koncu cenzúry), perestrojke (prestavbe k demokratickejšiemu režimu) a uskoreniju (zrýchleniu ekonomického vývoja). Politiku reforiem, ktorú priamo definoval ako revolúciu, ohlásil hneď po nástupe k moci v roku 1985.

🏆 Populárny bol tiež vďaka krokom, ktoré robil v zahraničnej politike. Uzatvoril mnohé dohody s USA o znížení zbrojenia, presadil odchod sovietskych vojsk z Afganistanu, súhlasil so zjednotením Nemecka a vykonal mnohé ďalšie progresívne kroky k ukončeniu studenej vojny. V roku 1990 sa stal nositeľom Nobelovej ceny za mier.

☝️ Ako prvý prezident Ruska v rokoch 1990 až 1991 nastolil demokratické smerovanie krajiny. Bol to moment v histórii, kedy mala táto krajina nádej na demokraciu a slobodu práve vďaka nemu.

✨ Gorbačovova otvorená politika pomohla návratu demokracie do bývalého komunistického bloku a k zmene politickej mapy sveta. Aj v Československu sme sa chopili šance, ktorú nám uvoľnenie pomerov poskytlo, a predovšetkým sme mohli zažiť Nežnú revolúciu tak, ako sme ju zažili: bez násilia a či krvavého potlačenia.

Česť jeho pamiatke.

Zdroje:
https://hnonline.sk/history/nove-dejiny/2108975-gorbacov-sa-pokusil-komunisticky-system-zachranit-reformami-napokon-pochopil-ze-sa-to-neda
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/michail-gorbacov-na-historickych-snimcich/r~42a3b640775011eb99faac1f6b220ee8/


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *