islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🛰️🌔 DOHODY ARTEMIS

🛰️🌔 DOHODY ARTEMIS

Minister školstva Tomáš Drucker podpíše na jeho zahraničnej pracovnej ceste do USA Dohody Artemis (Artemis Accords). Splnomocnila ho k tomu vláda SR na 34. rokovaní.

🤝 Dohody sú politickou iniciatívou Spojených štátov amerických, ku ktorým sa zo 193 štátov OSN pripojilo spolu s USA 40 krajín.

👩‍🚀 Autori tohto dokumentu, ktorými sú americké Ministerstvo zahraničných vecí a NASA, považujú Dohody za akýsi kódex zodpovedného mierového prieskumu Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych telies v rámci pripravovaného vesmírneho programu Artemis z roku 2019.

🚀 Cieľom programu je pristáť na Mesiaci do roku 2025 a do konca desaťročia vytvoriť udržateľnú prítomnosť na Mesiaci s potenciálom vesmírnej misie aj na Mars.

✔️ Na programe pod vedením NASA participujú aj ďalšie vesmírne agentúry členských štátov EÚ, Kanady a Japonska, ako aj mnohé súkromné spoločnosti či Európska vesmírna agentúra, ktorej pridruženým členom je aj Slovenská republika.

✅ Medzi hlavné prínosy pristúpenia Slovenska k Dohodám patria:

1️⃣ preukázanie záväzku krajiny voči medzinárodnému spoločenstvu v oblasti bezpečného, udržateľného a transparentného využívania a prieskumu vesmíru,

2️⃣ pripojenie sa k aktívnemu spoločenstvu krajín, ktoré si spoločne vytýčili cestu bezpečného, zodpovedného a udržateľného prieskumu vesmíru

3️⃣ či budovanie kontaktov s partnerskými krajinami na najvyšších úrovniach vesmírnych programov a podporných ministerstiev.

📄 Podpis Dohôd zo strany Slovenskej republiky nemá vplyv na záväzky vyplývajúce pre Slovenskú republiku z medzinárodného práva a práva EÚ.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *