islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

82. TÝŽDEŇ V OBRANE Aj vy ste tento týždeň zachytili blúznenie dvoch odsúdených extrémistov Kotlebu a Mazureka? Vraj armáda vyv…

82. TÝŽDEŇ V OBRANE

Aj vy ste tento týždeň zachytili blúznenie dvoch odsúdených extrémistov Kotlebu a Mazureka? Vraj armáda vyvíja systém na sledovanie a izoláciu neočkovaných 🤫🤡🤦🏼‍♂️! Nuž, všetko má svoje hranice a aj naša trpezlivosť, a tak sme po prvýkrát podali trestné oznámenie za šírenie poplašných správ. A rovno hovorím, že budeme rovnako konať aj v budúcnosti. Vďaka bohu nás ale zamestnávajú aj zmysluplnejšie veci. Ako napríklad zmeny zákonov, tak, aby vojenské hodnosti získavali len tí, ktorí si ich naozaj zaslúžia (a nie kadejakí opití “kapitáni” ktorí bozkávajú výložky), či diskusie s kolegami na vláde o čo najlepšom rozpočte pre náš rezort, aby sme vedeli plniť zverené úlohy a garantovať obranyschopnosť Slovenska… Viac v #TýždeňVobrane 👉🏻

1️⃣ Priznávam otvorene, že by som prijal vyššie výdavky na obranu v roku 2022. Som si však vedomý, v akej finančnej kondícii sa po bývalom vedení a pandémii nachádzame, a tak som vďačný aj za rozpočet na úrovni 1,8% HDP, na ktorom sme sa tento týždeň dohodli na vláde. S kolegami urobíme maximum pre hospodárne nakladanie so zverenými prostriedkami a pre maximálnu transparentnosť procesov 👍🏻

2️⃣ Ministerstvo obrany SR postupne prijíma viaceré opatrenia smerujúce k „zelenšiemu rezortu“💚. Po novom znižuje uhlíkovú stopu už aj naša bytová agentúra BARMO, ktorá vybudovala novú nabíjacia stanicu pre elektromobily pri ubytovni na Šajbách. V budúcnosti bude slúžiť aj trom elektromobilom BARMO, ktoré nahradia staré služobné neekologické vozidlá a proces bude postuone pokračovať.

3️⃣ Verím, že povyšovanie vojakov v zálohe bude už čoskoro spravodlivejšie⚖️. Novela zákona, ktorú som tento týždeň obhajoval v Ústavoprávnom výbore predtým, ako sa dostane do pléna parlamentu, totiž zabráni zneužívaniu vojenských hodností a ich uďelovaniu verejným funkcionárom. Morálne dno typu povýšenie kpt. Danka či plukovníka Fica sa tak už nebude opakovať☝🏻, ďakujem všetkým za podporu!

4️⃣ Rozvíjame vojenskú spoluprácu Slovenska s Ukrajinou🇺🇦🇸🇰. Okrem nedávnej účasti na medzinárodnom vojenskom cvičení Joint Endeavour 2021 na území Ukrajiny, či spoločnej účasti na cvičeniach Rapid Trident 2021 a Blonde Avalanche 2021 na Slovensku, sme tento týždeň na Slovensku privítali aj náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny genpor. Valeria Zaluzhnyho.

5️⃣ Náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Daniel Zmeko sa následne aj spolu s genpor. Valeriiom Zaluzhnym zúčastnil na rokovaní náčelníkov generálnych štátov ozbrojených síl krajín V4 v Balatonakarattya v Maďarsku. Prvý deň rokovaní totiž venovali situácii na Ukrajine a ich vplyvu na bezpečnosť a stabilitu regiónu V4👍🏻

6️⃣ Spoluprácu prehlbujeme aj s našimi kolegami z iných rezortov. Tento týždeň sme s Ministerstvom vnútra SR podpísali Vykonávaciu dohodu o vzájomnej spolupráci, ktorá umožní spoločné cvičenia nášho elitného 5. pluku špeciálneho určenia a zásahových policajných jednotiek, ich výsadkovú prípravu 🪂 aj výmenu skúseností.

7️⃣ Štátny tajomník Marian Majer navštívil Lotyšsko. Okrem bilaterálnych rokovaní s lotyšským štátnym tajomníkom Janisom Garinsonom rokoval aj s poradcom prezidenta pre národnú bezpečnosť Janisom Kažocinšom a navštívil tiež Centrum výnimočnosti NATO pre strategickú komunikáciu, kde máme aj slovenské zástupenie. Jeho šéfa Jānisa Sartsa informoval o aktuálne prebiehajúcej príprave nášho akčného plánu koordinácie boja proti hybridným hrozbám. Počas návštevy Lotyšska pozdravil aj našich 127 vojakov a vojačiek nasadených v Adaži v operácii NATO Predsunutá vojenská prítomnosť (eFP). Vďaka za skvelú robotu dámy a páni! Odvšadiaľ na Vás počúvame samú chválu, za čo sme nesmierne hrdí🙏🏻.

8️⃣ Vláda schválila návrh na vybudovanie Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave v mestskej časti Staré Mesto na Rázusovom nábreží. Bratislava sa tak konečne dočká dôstojného pomníka, aký nájdeme v mnohých hlavných mestách. Finálna podoba tohto protokolárneho miesta, pri ktorom bude možné vzdať hold všetkým padlým vojakom🕯, vzíde zo súťaže výtvarných návrhov.

9️⃣ V priestoroch bratislavského výstaviska Incheba sa konal 6. ročník medzinárodného odborného podujatia „NATO EOD Demonstrations and Trials”, ktoré zorganizovalo Centrum výnimočnosti pre oblasť EOD (NATO EOD COE)Trenčín. Na výstave sa prezentovali inovatívne technológie v oblasti detekcie, identifikácie a likvidácie munície a boja proti výbušným zariadeniam, ktoré pre nasadených vojakov predstavujú vážnu hrozbu. Mimoriadne ma teší, že vďaka expertíze v tejto oblasti si naši vojaci získali už medzinárodné renomé 👏🏼.

🔟 Na záver už len pre úplnosť prehľadu diania zopakujem, že sme podali trestné oznámenie na odsúdených extrémistov a nanešťastie tiež poslancov Národnej rady SR Mariána Kotlebu a Milana Mazureka za šírenie poplašnej správy – nepravdivé a skresľujúce informácie o vývoji a použití systému MOVIR, ktoré obaja menovaní uverejnili vo videách. Nedovolím, aby zúfalé pokusy o senzácie a rast preferencií poškodzovali krajinu a dôveru obyvateľov v Ozbrojené sily SR a verím, že toto trestné oznámenie odradí ďalších špekulantov a populistov od podobných klamstiev.


Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *