islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

BOJUJEME ZA DOSTUPNOSŤ ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI ⚕️ ❗ Toto je video je trochu dlhšie, ale veľmi dôležité. Pripravovaná zásadná …

BOJUJEME ZA DOSTUPNOSŤ ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI ⚕️

❗ Toto je video je trochu dlhšie, ale veľmi dôležité. Pripravovaná zásadná reforma zdravotníctva a novej kategorizácie nemocníc bohužiaľ začína zo zlého konca. Zmena okresných nemocníc v kraji na komunitné nemocnice, bez predchádzajúcich reforiem ambulantnej starostlivosti, bude znamenať ohrozenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti.

❗ Pohľad na štatistiky nie je priaznivý. Len v Banskobystrickom kraji je priemerný vek všetkých všeobecných lekárov pre dospelých 57 a pre deti a dorast 59 rokov. Čakacie doby u niektorých špecialistov sú aj viac ako dva mesiace a mnohí pacienti sa dostávajú do nemocníc aj preto, že im zdravotnú starostlivosť nedokázala včas poskytnúť sieť špecializovaných ambulancií.

Preto navrhujeme začať tam, kde nás najviac tlačí topánka – zmenami v ambulanciách:

✅ Posilniť sieť lekárov prvého kontaktu i špecialistov, a tak predchádzať zbytočným hospitalizáciám.

✅ Posilniť právomoci a vybavenie všeobecných lekárov, aby mohli viac a lepšie diagnostikovať a liečiť pacientov a nie ich len distribuovať k nedostatkovým špecialistom.

Ak vyriešime tieto problémy, potom sa môžeme pustiť do upratovania nemocničnej siete.

Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *