islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

CDC: KOMUNITY S VYSOKOU ZAOČKOVANOSŤOU MALI O 80 % MENEJ COVID-19 ÚMRTÍ, NEŽ TIE PREVAŽNE NEZAOČKOVANÉ. Počas očkovacej kampane…

CDC: KOMUNITY S VYSOKOU ZAOČKOVANOSŤOU MALI O 80 % MENEJ COVID-19 ÚMRTÍ, NEŽ TIE PREVAŽNE NEZAOČKOVANÉ.

Počas očkovacej kampane proti COVID-19 bol internet zavalený ohromnou salvou zavádzania a pseudovedy, ktorá mala za cieľ ľudí zneistiť a presvedčiť o tom, že sú vakcíny proti covidu neučinné, či dokonca škodlivé, alebo o tom, že COVID-19 je banálne ochorenie na úrovni „chrípôčky”. Opak je samozrejme pravdou.

Kým v raných fázach pandémie boli tézy o „nízkej miere smrtnosti” často podkladané zlým vyhodnocovaním malého počtu dát, dnes sa môžeme na dopady vírusu SARS-CoV-2 pozrieť s odstupom vyše dvoch rokov. Tvrdenia o jeho „neškodnosti” vyvracia fakt, že si pandémia COVID-19 vyžiadala napr. len v USA už vyše milióna evidovaných obetí, čo je výrazne viac, než celkový počet úmrtí spôsobených španielskou chrípkou v rokoch 1918-1919, pričom sa pri nej jednalo o najhoršiu pandémiu novodobej histórie. V pomere k počtu obyvateľov síce pandémia COVID-19 španielsku chrípku nepredbehla (dnes má USA cca trojnásobné množstvo obyvateľov), nebyť však maximálneho úsilia modernej vedy a z neho vzíduvších vakcín, zrejme by covid španielsku chrípku predbehol aj v tejto metrike.

Aj účinnosť vakcín dnes vieme vyhodnocovať spôsobmi, ktoré neboli v úvodných fázach očkovacej kampane možné. Bezpečnosť a vysoká redukcia rizika úmrtia boli pri úspešných vakcínach zjavné už po zverejnení výsledkov klinických štúdií, vychádzajúcich z rádovo desaťtisícov podaných dávaok. Tieto zistenia dnes dopĺňajú pozorovacie štúdie z využívania vakcíny v reálnom prostredí, analyzujúce účinnosť vakcín na úrovni celých komunít, pozostávajúcich z miliónov, či stoviek miliónov ľudí.

Vysokú účinnosť vakcín proti COVID-19 najnovšie potvrdzuje nová pozorovacia štúdia z dát CDC, publikovaná v prestížnom vedeckom časopise BMJ, ktorá analyzovala vyše 30 miliónov prípadov nákazy COVID-19 v 2558 okresoch v USA, v období od decembra 2020 do decembra 2021 (https://www.bmj.com/content/377/bmj-2021-069317).

Zo štúdie zreteľne vyplýva: čím vyššia zaočkovanosť populácie v danom okrese, tým nižšia incidencia prípadov a úmrtí. V okresoch s vysokou zaočkovanosťou bola pozorovaná vyše 80 % redukcia mortality oproti okresom, ktorých populácia bola prevažne nezaočkovaná. Čím nižšia zaočkovanosť v danej komunite, tým viac obetí si v nej covid vyžiadal. Očkovanie zachraňuje životy.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *