islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Cykloprístrešky Košice

🚲 VĎAKA NOVÝM CYKLOPRÍSTREŠKOM SO ZELENÝMI STRECHAMI BUDE VÁŠ DVOJKOLESOVÝ TÁTOŠ V SUCHU A BEZPEČÍ 👏

🚴‍♀️🚴‍♂️ Cyklistická doprava a bicyklovanie spája stále viac a viac ľudí v našom meste. Myšlienka zdravého a ekologického spôsobu dopravy a jeho praktické využitie v meste plnom áut je čoraz výraznejšia. Sme nesmierne radi, 🙌 že sme v Košiciach mohli s ohľadom na ekológiu vybudovať štyri nové cyklistické prístrešky so zelenou 🌱 strechou. Tá v letnom období prispeje k ochladeniu svojho okolia, ponúkne priestor pre život hmyzu 🐞 a okrem iného pôsobí príjemne v mestskom prostredí. Všetky prístrešky sú vybavené servisným stojanom, ktorý cyklistom pomôže s dofúkaním kolies, opravou defektu či s ďalšími jednoduchými opravami. 🔩

Cykloprístrešky sa nachádzajú v lokalitách:
✅ Magistrát mesta Košice,
✅ Staničné námestie,
✅ Krytá plaváreň,
✅ ZŠ Trebišovská.

Počas výstavby bolo potrebné vykonať aj stavebné úpravy plôch v miestach prístreškov. ☝️ Zaujímavosťou je, že extenzívna vegetačná strecha je tvorená zmesou vegetácie rozchodníkov pestovanými na kokosovej 🥥 rohoži. Rozchodníky dokážu prežiť aj pri dlhých suchých obdobiach a nepotrebujú takmer žiadnu údržbu alebo starostlivosť. Počas dažďa ☔️ by mala strecha zadržať okolo 22 litrov vody 💧 na m2 a následne výparom uvoľňovať 3 – 8 litrov vody za deň.

👉 Projekt bol financovaný z Eurofondov a mesto sa na ňom podieľalo piatimi percentami z vlastných zdrojov. Investičné náklady projektu vyšli na takmer 93 000 eur s DPH.

Autor správy, foto a správu publikoval Košice – Mesto Košice on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *