islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Ďakujem denníku Új Szó, že som dostal priestor vysvetliť stav rokovaní s Maďarskom 🇭🇺 a moju pozíciu aj pre maďarskojazyčných či…

Ďakujem denníku Új Szó, že som dostal priestor vysvetliť stav rokovaní s Maďarskom 🇭🇺 a moju pozíciu aj pre maďarskojazyčných čitateľov a spoluobčanov 🇸🇰.

➡️ O čom sme hovorili?

Samozrejme sme sa väčšinou točili okolo aktivít maďarskej vlády na území Slovenska 🇸🇰. Vysvetľujem, že je dôležité zaviesť a nastaviť pravidlá tam, kde nie sú žiadne, alebo sa v chode vecí postrácali. Odstránime prípadné nespravodlivosti a podozrenia. Rozmotáme nejasnosti, čo bude každému na prospech.

Aj mňa sa pýtajú naši občania: a ako funguje systém rôznych podpôr od maďarskej vlády? A ja im neviem odpovedať. Transparentné pravidlá budú na prospech našich občanov, aby poznali systém, podľa akého sa tie dotácie prideľujú. Aby nemali pocit, že ich dostávajú len niektorí “vyvolení”. Len tak sa vyhneme pocitom a podozreniam, že sa s peniazmi robí aj politika.

Hovorili sme o tom, že je pre mňa povzbudzujúci pocit, že mi #Budapešť porozumela. Otvoril som viaceré otázky, bola to moja podaná ruka vyjasniť nejasnosti – a máme výsledky. Bol zrušený fond maďarskej vlády určený na kupovanie pôdy v zahraničí. Hodnotím tento aj ďalšie kroky maďarskej vlády ako uznanie toho, že naše otázky sú legitímne, a že nám rozumejú, prečo sa o nich chceme rozprávať. Musíme si ďalej vysvetliť, načo sú maďarskej vláde na našom území budovy na nediplomatické účely. Nielen Maďarsku, rovnako aj nám záleží na vlastnej suverenite a vzájomnom rešpekte. Toho sa držme.

➡️ Dostal som otázku, či viem o podpore maďarskej vlády pre niektoré maďarskojazyčné médiá u nás. Neviem, či sú, alebo nie sú. Ale poďakoval som mnohým slovenským Maďarom, ktorí mi píšu a prosia ma, aby som niektoré maďarsky píšúce portály nebral vážne. Sám si kladiem otázku: Ak mi tam dávajú do úst výroky “Maďari za Dunaj”, alebo môjho štátneho tajomníka vykresľovali v esesáckej uniforme, komu toto vlastne slúži a prečo sa vôbec deje toto šírenie nenávisti a manipulácia a bičovanie vášní ?
Aj na to sa na budúce spýtam môjho partnera Petra Szijjártó: ako by padlo jemu, keby ho takýmto spôsobom napádali portály v slovenčine ?

➡️ Aj v tomto rozhovore apelujem: nezraňujme sa. Dejiny sa nedajú vrátiť ani zmeniť aj ich výklad bude u nás a v Maďarsku rozdielny. Ale zoberme históriu z rúk politikom a vráťme ich historikom. Povedal som, že nie je dobre z tribún prikladať pod kotlom. Mobilizácia krívd a emócii k ničomu dobrému nevedie. Ak nás niečo páli, hovorme o tom z očí do očí.

Ale moje hlavné posolstvo aj v tomto rozhovore znie: slovensko-maďarské 🇸🇰🇭🇺 medzištátne vzťahy sú priateľské susedské a dobré. A na konci našich spoločných rozhovorov o pravidlách, ktorý sme otvorili, budú tieto vzťahy ešte lepšie.

Lebo o to mi ide !

Celý rozhovor nájdete tu ➡️
bit.ly/UjSzoRozhovor

#DiplomaciapreSlovensko


Autor správy, foto a správu publikoval Ivan Korčok on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *