islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

DOBRÉ SPRÁVY O VAKCÍNE COMIRNATY ✅ Nová štúdia publikovaná minulý týždeň v prestížnom odbornom časopise The Lancet ukazuje dlho…

DOBRÉ SPRÁVY O VAKCÍNE COMIRNATY ✅

Nová štúdia publikovaná minulý týždeň v prestížnom odbornom časopise The Lancet ukazuje dlhotrvajúcu vysokú ochranu očkovaných pred hospitalizáciou. V štúdii bolo zahrnutých takmer 3,5 milióna ľudí zaočkovaných vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer-Biontech. Dáta zachytávajú obdobie 6 mesiacov po druhej dávke, počas ktorých bola zistená vysoká a stabilná ochrana proti hospitalizácii dosahujúca až 90%, a to aj pri variante Delta.

Podobne ako iné štúdie z posledného obdobia, aj táto ukázala pozvoľný pokles ochrany pred samotným nakazením. Napriek tomu, že toto pozorovanie niektoré osobnosti verejného života vytrhávajú z kontextu a zneužívajú na zavádzajúce tvrdenia o “nefunkčnosti vakcín”, opak je pravdou.

Relatívne silné zníženie pravdepodobnosti prenosu nákazy počas prvých mesiacov po zaočkovaní v skutočnosti pôvodné očakávania odbornej obce predčilo, nakoľko sa primárne počítalo s ochranou proti vážnejšiemu priebehu ochorenia – teda s premenou potenciálne smrteľného ochorenia COVID-19 na nepríjemnosť rozsahu bežného prechladnutia.

Tento život zachraňujúci účinok poskytuje vo vysokej miere každá registrovaná vakcína. Výnimku tvoria imunokompromitované osoby, pre ktoré je k dispozícii dodatočná tretia očkovacia dávka. Tretia dávka v podobe “boosteru” slúži tiež ako preventívne opatrenie, primárne pre skupiny so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu COVID-19.

Zdroj: https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(21)02183-8.pdf

Zaočkovať sa bez registrácie je aj naďalej možné vo všetkých krajoch. Zoznam vakcinačných miest a termínov, kedy bude očkovanie dostupné aj záujemcom bez registrácie nájdete tu: https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *