islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

DÔLEŽITÉ INFO PRE TÝCH, KTORÝCH ZAUJÍMAJÚ FAKTY A NIE FICOVE BLABOTANIE 💚👇

DÔLEŽITÉ INFO PRE TÝCH, KTORÝCH ZAUJÍMAJÚ FAKTY A NIE FICOVE BLABOTANIE 💚👇


S ohľadom na početné reakcie na moje kroky voči Maďarsku 🇭🇺, dovoľte pár vysvetľujúcich poznámok. Sú adresované tým, ktorých zaujímajú fakty, ale vlastne najmä tým, ktorí moje konanie účelovo politizujú a prekrúcajú.

➡️ Prečo som sa pýtal na všetky tie známe veci môjho maďarského kolegu – od pôdy, cez budovy až po kostoly, finančné podpory tečúce na Slovensko 🇸🇰 atď.❓

✅ Bod 1. Lebo základným pravidlom vo vzťahoch medzi štátmi je, že na území iného štátu robia kroky len s jeho vedomím a súhlasom. Toto sa skrýva za tým toľko skloňovaným slovom #SUVERENITA. A tiež je dôležité slovo #REŠPEKT medzi štátmi, osobitne medzi tak dobrými susedmi, akými sú Slovensko a Maďarsko.

➡️ Prečo som sa pýtal na nákup pôdy maďarským fondom, keď mnohí argumentujú, že pôdu u nás kupujú farmári z iných štátov, aký je tu rozdiel❓
✅ Nuž taký, že v prípade napr. dánskych či holandských farmárov, nemáme vedomosť o tom, že by finančné zdroje na nákup pôdy poskytla dánska či holandská vláda. Pre niekoho je to možno „prkotina“, pre nás nie – lebo platí bod 1. Štáty konajú, informujú…., lebo je rozdiel, keď koná štát, a keď koná firma či fyzická osoba.

➡️ Prečo sa napriek tomu nezaujímam o nákupy pôdy cudzincami❓
✅ Lebo sa riadim tým, že moja zodpovednosť ako ministra zahraničných vecí je zaoberať sa vzťahmi k iným štátom a vzťahy k poľnohospodárskej pôde je zas zodpovednosť iných kolegov vo vláde. Z pohľadu diplomacie, sa na základe mojej intervencie celá vec vyjasnila za necelé tri mesiace:
1️⃣6️⃣.7️⃣ maďarská vláda rozhodla o zriadení fondu, 5️⃣.1️⃣0️⃣ som sa na vec pýtal mojho partnera Pétera Szijjártóa a 1️⃣2️⃣.1️⃣0️⃣ po rokovaní premiéra Eduard Heger – predseda vlády SR s Viktorom Orbánom, vlastné uznesenie zrušila.

➡️ Nákup budov.

✅ Nikdy sme netvrdili, že maďarský štát prišiel k budovám na Slovensku nelegálne, a teda v rozpore s našim právom. Ako správne konštatujú právnici, nákup cudzími subjektami je možný. Inak by zmeny vlastníctva kataster samozrejme nezapísal. Namietam však, že to bolo v rozpore, opäť, s diplomatickými zvyklosťami – ✅ bod 1. , a teda aj tým, že dobrí susedia sa v medzinárodnej politike nedozvedajú o prechode vlastníctva nehnuteľností do rúk iného štátu, až z médií. Ak o súhlas žiadala maďarská strana pri nákupe svojej budovy veľvyslanectva , očakávali sme, že tak bude postupovať aj teraz v Košiciach a na ďalších miestach.

➡️ Ako to je s právom EÚ❓

✅ Fakt: to, že je niečo v súlade s právom EÚ ešte nezbavuje povinnosti postupovať podľa medzinárodného práva a najmä zaužívaných zvyklostí ✅ Platí bod 1. Mimochodom, je až pitoreskné, ako sa v tomto prípade oháňajú európskym právom práve tí, ktorí sa ho inak boja ako čert svätenej vody a úpenlivo strážia suverenitu pred EÚ.

➡️ Všetky reakcie našej verejnosti, pozitívne aj kritické, ma utvrdzujú v správnosti môjho postupu, ktorý sleduje jeden jediný cieľ: pýtať sa partnera z iného štátu keď máme otázky a chceme porozumieť jeho motivácii robiť kroky, ktoré sa týkajú Slovenska.
➡️ Mám pocit, že väčšina ľudí mi rozumie, lebo tým, že veci s Maďarskom vyjasňujeme, áno aj tie citlivé, našim vzťahom pomáhame. Totiž, aj v medzinárodných vzťahoch, tak ako v živote, nie je nič horšie keď o problémoch mlčíte a tie vám odrazu prerastú cez hlavu. Tomuto sa chcem vyhnúť.
➡️ Preto som veľmi rád, že, súdiac podľa promptnej reakcie z Budapešti, mi predovšetkým rozumejú partneri v Maďarsku. Je to povzbudivé, čulo komunikujeme po diplomatickej línii, aj keď je ešte kus cesty pred nami, aby sme všetky otázky dostali zo stola. Za seba sľubujem, že pre to urobím maximum.

Záverom, ďakujem všetkým za pozitívnu odozvu a aj tým, ktorí si kládli ďalšie logické otázky, ktoré sa aj takto snažím vecne a fakticky objasňovať.

Všetko dobré!

#DiplomaciapreSlovensko Autor správy, foto a správu publikoval Sloboda a Solidarita on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *