islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

EKOLOGICKÉ DUŠIČKY 🕯 Píše tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová 👇 Počas najbližších dní si chceme náležite uctiť…

EKOLOGICKÉ DUŠIČKY 🕯
Píše tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová 👇

Počas najbližších dní si chceme náležite uctiť našich predkov a blízkych 💔 Pritom však nesmieme zabudnúť na ďalšie generácie. Pretože deti a vnúčatá nesmú doplatiť na naše chyby a nezodpovednosť. Narážam na ekologickú výzvu, ktorej čelíme v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami.

Každoročne na cintorínoch vyprodukujeme tisícky ton odpadu 🗑 pričom na prelome októbra a novembra máme “za ušami” naviac. V dobrej viere prinášame priveľké množstvo rôznych umelohmotných ozdôb a v danej chvíli si mnohí nemusíme uvedomiť, ako škodíme životnému prostrediu. Aby ste na to nemuseli myslieť, pripravila som vám tieto stručné “zelené opatrenia” ➡️

🍀VYMEŇTE umelohmotné dekorácie za ekologickejšie verzie. Na hroby predsa nemusíme klásť desiatky obrovských vencov s umelými kvetmi, vymeňte ich radšej za živé. Plastové kahance môžete vymeniť za kahance zo skla so sviečkami z rastlinného a včelieho vosku.
🍀TRIEĎTE plasty a sklo. Ak na cintoríne nemáte vytvorené podmienky pre separáciu odpadu, upozornite na to kompetentné osoby (kto sú to?).
🍀SAĎTE rôzne kvety a trvalkové záhony. Táto alternatíva je dlhodobá a má prínos aj pre ekosystém, napríklad včely, ktoré sa kvetom určite potešia.
🍀KOMPOSTUJTE biologicky rozložiteľný odpad ako kvety, lístie, trávu a burinu. Pokiaľ sa na cintorínoch nenachádu kompostéry, zoberte si zelený odpad do svojej záhrady alebo kvetináčov na balkónoch a poslúži vám ako potenciálny zdroj pre pôdu.

Výzvou do blízkej budúcnosti sú aj rozložiteľné urny a riadny triedený zber odpadu, ku ktorému patrí aj vhodné označenie nádob, aby ste sa v zhone nemuseli zamýšľať, čo kam vyhodiť. V najbližších dňoch budem o zelených alternatívach nášho správania sa na cintorínoch hovoriť aj s riaditeľom pohrebníctva Marianum. Pretože spomínať môžeme s pietou aj striedmo zároveň 🙏


Autor správy, foto a správu publikoval Sloboda a Solidarita on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *