islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Farmám, ktoré sa zapojili do zelených opatrení na poliach, je potrebné zjednodušiť byrokraciu

Tento týždeň sme rovnako ako Agro-ekofórum odoslali na riaditeľstvo Pôdohospodárskej platobnej agentúry list o našich návrhoch systémového riešenia nezrovnalostí v žiadostiach o dotácie za minulý rok. I keď sa to na prvý pohľad nezdá, tento krok, ako píšeme ďalej, je veľmi dôležitý pre ochranu biodiverzity na poliach a lúkach.

V liste sme podrobne popísali všetky významné problémy, s ktorými sa farmári po kontrole ich žiadostí stretli a naše návrhy ako tieto nezrovnalosti riešiť a súčasne im predchádzať v nasledujúcom období.

Vo viacerých prípadoch si totiž myslíme, že PPA môže využiť širšie výklady legislatívy, sledovať jej pôvodný úmysel a vyjsť v ústrety poľnohospodárom v prípadoch, kedy ide o sporné prípady nezrovnalosti alebo zrejmé chyby, pri ktorých poľnohospodári chceli zjavne naplniť ducha a zámer ekoschém a pochybenia vychádzali buď len z omylov alebo príliš striktného výkladu legislatívy. Myslíme si, že v prípade tohto typu chýb je potrebné hľadať maximálne ústretovo riešenia.

Riešenie týchto problémov považujeme za kľúčové s ohľadom na motiváciu podnikov pokračovať v ekoschémach, ktoré už v prvom roku jasne ukázali, že majú nesporný význam pre prírodu.


Predošlé týždne nás poľnohospodári upozornili na viacero hodnotení nezrovnalostí, ktoré im prišli zo strany PPA. Viaceré z týchto chýb zasielaných… Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *