islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

HOSPODÁRIME LEPŠIE Podľa oznámenia Eurostatu sme v roku 2020 dosiahli deficit verejných financií na úrovni -5,5%. V prvom oznám…

HOSPODÁRIME LEPŠIE

Podľa oznámenia Eurostatu sme v roku 2020 dosiahli deficit verejných financií na úrovni -5,5%. V prvom oznámení, publikovanom na jar, malo Slovensko deficit vo výške -6,2%. Mali sme tak jednu z najväčších revízií výšky deficitu oproti prvému oznámeniu☝️.

Slovensko v roku 2020 dosiahlo dlh na úrovni 59,7%. Opäť ide o lepší výsledok oproti aprílovej správe, kde sa počítalo s výškou 60,6%. Slovensko si tak polepšilo a vypadlo zo zoznamu krajín, u ktorého je pomer verejného dlhu vyšší ako 60% HDP.

Najväčší vplyv na zlepšení hospodárenia mal zvýšený príjem z daní až o takmer 521 miliónov eur, čo potvrdzuje funkčnosť vládnych opatrení na záchranu ekonomiky počas pandémie. Pôvodne sa očakával prepad korporátnych príjmov podobný ako v kríze v roku 2009. Aktuálne čísla ale naznačujú, že korporátna daň ostala takmer na úrovniach roku 2019. Pre porovnanie, vláda na boj s pandémiou dala doteraz deväťkrát viac oproti tomu, koľko na protikrízovú pomoc vynaložil štát v rokoch 2009-2010.

Samotná povolebná hospodárska politika zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií o 0,7 % HDP. Potvrdzuje to aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Dlhodobo ale upozorňujeme na nevyhnutnosť prijatia novely zákona o dlhovej brzde a ďalších reforiem verejnej správy.


— SLOVENSKO 🇸🇰 MEDZI KRAJINAMI S NAJNIŽŠÍM NÁRASTOM DEFICITU V ROKU 2020

Pandémia koronavírusu zasiahla verejné financie všetkých členských štátov EÚ. Porovnanie Slovenska s ostatnými krajinami ukazuje, že medziročný nárast deficitu SR v roku 2020 bol jeden z najnižších v únii. Keďže jedným z hlavných cieľov fiškálnej pomoci počas krízy bola podpora zamestnanosti, údaje Eurostatu ukazujú, že kríza sa na našich verejných financiách oproti priemeru EÚ podpísala miernejšie pri porovnateľnom poklese zamestnanosti. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *