islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Hovorili sme to! Keď naši environmentalisti – Erik Baláž a Michal Wiezik – SPOLU za zelenú Európu predložili v júni prstredníct…

Hovorili sme to!

Keď naši environmentalisti – Erik Baláž a Michal Wiezik – SPOLU za zelenú Európu predložili v júni prstredníctvom nášho poslanca Miroslava Kollára do Národnej rady návrh zákona, ktorý chcel odskúšať reformu národných parkov na území TANAPu minister Budaj nás zrušil. Cez skupinu koaličných poslancov narýchlo predložil návrh zákona, ktorý reformu riešil plošne na celom území SR. Znelo to pekne, ale pripravené to nemali vôbec…

Zákon, ktorý malo riadne predložiť MŽP SR predložili ako poslanecký návrh. Vyhli sa medzirezortnému pripomienkovému konaniu aj participácii odbornej verejnosti na tvorbe a pripomienkovaní zákona. Upozorňovali sme na procesné chyby aj to, že tento hurá systém vyvolá odpor a môže ohroziť cieľ (ktorý považujeme za dobrý a potrebný). Nebrali na to ohľad.

Stalo sa. Zákon vyvolal vlnu zbytočných emócií. Ministerstvo narýchlo cez prázdniny obehlo Slovensko a na „diskusiách“ sa snažilo vysvetliť zámer a presvedčiť verejnosť o svojom zámere. Protesty, ale neustali. Naopak. Podpisy pod návrhom zákona dnes stiahla skupina poslancov zo Sme rodina.

O novele zákona o ochrane prírody sa malo rokovať na najbližšej schôdzi NR SR, ktorá sa začne na budúci týždeň. Malo a možno nebude… Veríme, že náš návrh – otestovať reformu na jednom národnom parku – by bol priechodnejší a všetkým by ukázal výhody navrhovaných zmien. Nie mediálna show. Nie bombastické návrhy. Veríme v poctivú politiku a ponúkame riešenie. Pán minister Budaj, vážené poslankyne a poslanci vládnej koalície ponúkame náš návrh, ako cestu z komplikovanej situácie.
Poďme sa o tom baviť! Urobme to #SPOLUpreSLOVENSKO!


❗️Prekvapenie? Podľa mňa nie. 🤷🏻‍♂️

Už od ohlásenia reformy národných parkov som opakoval jednu vec. Ideme na to príliš rýchlo. Tomuto “humbuku” a uneseniu témy národných parkov dezinformátormi sa dalo a malo vyhnúť. Držal som palce, osobne som sa zúčastňoval aj na proteste na podporu novely organizovanou My sme les. Zapojila sa aj verejnosť. Napriek tomu sa deje to, čo nechceme.

Ministerstvo mohlo zvoliť postup, na ktorý sme ho spoločne s Erikom Balážom opakovane nabádali. Namiesto hrmotného presunu kompetencií by pripravilo, predstavilo a presadilo jeden fungujúci pilot vo forme reformovaného TANAPu.

Pilot, ktorý by v konečnom dôsledku demaskoval štváčov organizujúcich súčasné účelové protesty a ktorý by dokázal, že ochrana prírody NIE JE brzdou rozvoja regiónov, práve naopak.

Reforma národných parkov dnes prichádza o 17 hlasov v NRSR a ja sa bojím toho, že neúspech reformy naozaj ochromí celé ochranárske úsilie na roky, ak nie desaťročia dopredu. ❗ Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *