islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

KEĎ HĽADÁTE ŠÉFA ÚRADU NA OCHRANU OSOBNÝCH ÚDAJOV A ZABUDNETE PRI TOM CHRÁNIŤ OSOBNÉ ÚDAJE Tragikomédia. Inak sa nedá nazvať t…

KEĎ HĽADÁTE ŠÉFA ÚRADU NA OCHRANU OSOBNÝCH ÚDAJOV A ZABUDNETE PRI TOM CHRÁNIŤ OSOBNÉ ÚDAJE

Tragikomédia. Inak sa nedá nazvať to, čo zostalo z výberu predsedníčky/predsedu Úradu na ochranu osobných údajov.

Kľúčový štátny úrad, ktorý ma kontrolovať dodržiavanie GDPR a mnohé ďalšie veci, je už rok a pol bez šéfa. Uznáte, že takto sa fungovať nedá. Lenže výberové konanie, ktoré sa už konečne blížilo do finále, sa skončilo bez výsledku. Úrad vlády totiž musel zrušiť verejné vypočutie, pretože mu ostal jediný kandidát. Druhá kandidátka odmietla na verejné vypočutie prísť, pretože ÚV zverejnil materiály kandidátov aj s ich osobnými údajmi bez ich súhlasu!

Sľubovali, že to budú robiť inak. Sľubovali, že to budú robiť lepšie. Ale nevedia to. Ani inak, a už vôbec nie lepšie.

Pavel Nechala, podpredseda SPOLU – občianska demokracia upozorňuje na to, že „dáta sú dnes cenným zdrojom, ktorý rozvíja ekonomiku ale aj ovplyvňuje politickú súťaž. Nezávislý rozhodca, ktorý sa postaví tak silným sociálnym médiám ale aj vládnym stranám, ak zasiahnu do práv dotknutých osôb, je základom demokratického štátu. Obrana demokracie je dnes viac ako horúca téma. Znefunkčnenie úradu je preto hrubým zásahom do práv občanov SR na ochranu osobných údajov“.

A predseda SPOLU – občianska demokracia Miroslav Kollár dodáva: „Neviem, či si to kolegovia z vládnej koalície uvedomujú, ale týmito opakovanými zlyhaniami v personálnom manažmente štátnych úradov, ktoré sa potom usilujú naprávať účelovými legislatívnymi zmenami, len ďalej rozkladajú inštitucionálne základy štátu a otvárajú cestu k návratu smerákov v zákryte s kotlebovcami. A tí sa už s nejakým dodržiavaním pravidiel maznať nebudú.“

M. Kollár preto dnes ako poslanec NR SR v rámci hodiny otázok v parlamente konfrontoval v tejto veci priamo premiéra Eduarda Hegera. Zaujímal sa o to, ako Úrad vlády SR plánuje ďalej postupovať vo výberovom konaní a zabezpečiť riadne obsadenie funkcie predsedu a chod Úradu na ochranu osobných údajov. Podľa premiéra sa ukázalo, že doterajší spôsob výberu sa neosvedčil, čo ukázalo aj toto zmarené výberko. Preto vláda včera prijala zmenu spôsobu výberu kandidátov s tým, že nová výzva bude zverejnená do 3. decembra spôsobom, ktorý urobí túto pozíciu atraktívnejšou pre väčší počet uchádzačov.

Nuž, neostáva nič iné, len držať palce. Nech sa konečne podarí obsadiť túto nie nedôležitú funkciu.


Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *