islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Konferencia pre ochranu ľudských práv

Veľmi rada som dnes prijala pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok na Medzinárodnú konferenciu pre ochranu ľudských práv.

Náš pohľad na ľudské práva sa stále viac zaostruje a stáva sa viac humánnejším. Vidíme stále jasnejšie. Ľudské práva vlastne trvalo a spolu ďalej objavujeme. Niekedy dlhšie trvá, kým rozpoznáme, že nejaké spoločenské pomery sú nespravodlivé. Ak sa však na históriu pozrieme z vtáčej perspektívy, v ľudských právach a demokracii sa posúvame. Je na to množstvo príkladov. Najprv sme museli čakať, kým sme pochopili, že otroctvo je neakceptovateľné, potom sme museli čakať, kým sme pochopili, že ženy môžu voliť a teraz musíme čakať, kým pochopíme, že ľudia, ktorí patria ku komunite LGBTI sú rovnocenní.

To, čo vidím ako moju a našu úlohu, čo vnímam ako úlohu justície, ako úlohu pre právnikov a iných aktérov spravodlivosti, je cibriť si ľudsko-právny pohľad, kalibrovať sa na rešpekt, vnímanie dôstojnosti druhých a hádam aj na láskavosť. Ak hľadáme novú ľudsko-právnu platformu, možno by sme ju mali hľadať sami v sebe. Ako zdroje rešpektujúceho pohľadu na druhých sa takouto platformou sami stávame. Veľmi si želám, aby sa nám to čo najviac darilo.

Autor správy, foto a správu publikoval Mária Kolíková on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *