islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Lekári odpovedali na otázky čitateľov: Majú sa očkovať tehotné? Čo ak mi lekár očkovanie neodporučí? Dať si tretiu dávku po covi…

Vyberáme z rozhovoru s lekárkou Katarínou Dostálovou a infektológom Petrom Sabakom:

➡️ Lekár mi očkovanie neodporučil, čo mám robiť?

Lekárka Dostálová hovorí, že ak to lekár neodporučí – všeobecný alebo špecialista, mal by to potvrdiť na oficiálnom tlačive, ktoré má ministerstvo zdravotníctva na svojom webe. „Ak si nejaký lekár myslí, že napríklad obézny diabetik po infarkte by sa nemal očkovať, nech pod to dá svoju pečiatku a podpis,“ povedala. Potom by mal lekár za to prevziať aj právnu zodpovednosť. Ľudí, ktorí sa skutočne očkovať proti covidu nemôžu, je podľa nej veľmi málo.

➡️ Ak je žena tehotná, má sa dať zaočkovať alebo nie? Existuje teraz na to jednoznačná odpoveď?

Dostálová očkovanie v tehotenstve jednoznačne odporúča. „Určite by som počkala do druhého trimestra, keď by to podľa štúdií malo byť bezpečné. Ideálne je, ak sa dá tehotná žena zaočkovať v treťom trimestri, keďže z očkovania benefituje aj dieťa – keď sa narodí, má už protilátky v krvi a následne ich dostáva aj cez materské mlieko.“

Sabaka dodáva, že v tejto epidemickej situácii by bolo vhodné, aby sa ženy dali zaočkovať aj v prvom trimestri, ak ešte neboli očkované. Tehotná žena má podľa neho také isté riziko dostať sa na pľúcnu ventiláciu ako priemerný 60-ročný muž. „Je to veľké riziko, rovnako ako riziko predčasného pôrodu či iných komplikácií. Máme veľa dát o tom, že očkovanie je v tehotenstve bezpečné, nespôsobuje potraty.“

➡️ Mali by sa očkovať astmatici?

Keď je pacient stabilizovaný, astma je podľa pľúcnej lekárky Dostálovej určite dôvod, aby sa dal zaočkovať. „Keď mám astmatika, ktorý má peľovú sezónu a náhle sa mu zhoršilo dýchanie, píska mu na hrudníku, v noci nemôže dýchať, tak som napísala očkovaciemu centru list, v ktorom som odporučila presunúť očkovanie o tri týždne.“

➡️ Odporučili by ste dať sa zaočkovať pacientom, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi?

Dostálová je jednoznačne za. „Väčšinou je na užívanie týchto liekov závažný dôvod, ako napríklad kardiovaskulárne ochorenie, prekonaná mozgová príhoda, arytmia alebo vrodený trombofilný stav. Určite by som očkovanie odporučila.“

➡️ Mal by sa očkovať človek, ktorý má trombózu?

Infektológ Sabaka očkovanie takým ľuďom určite odporúča. „Kauzálna súvislosť medzi trombózami a vakcínou AstraZeneca bola preukázaná len pri paradoxných trombózach, čo sú trombózy mozgových splavov alebo na iných zvláštnych miestach, kde sa bežne nevyskytujú.“ Nejde podľa neho o bežné trombózy, ktoré človek dostane na dolných končatinách, alebo embólie. Opisuje štúdiu na niekoľkých miliónoch očkovaných vo Veľkej Británii, pri ktorej pozorovali výskyt trombóz pred očkovaním a po očkovaní a zistilo sa, že po očkovaní vôbec nenarastá výskyt bežných trombóz.

„Vakcíny trombózy nespôsobujú, covid-19 ich spôsobuje. Máme obrovské množstvo pacientov, ktorí majú pri covide-19 trombózy, mnohí z nich zomrú na embóliu bez ohľadu na to, či užívajú lieky na riedenie krvi alebo nie,“ hovorí. Človek, ktorý mal trombózu alebo je na ňu nachylný (trombofilný stav), by sa podľa Sabaku rozhodne mal dať zaočkovať, covid preňho znamená riziko trombózy.

Celý rozhovor:


Očkovať sa nemôže len veľmi málo ľudí. Najmä tí, ktorí majú alergiu na niektorú zložku vakcín. Lekári odporúčajú očkovanie aj tehotným ženám a deťom. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *