islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Mestské zastupiteľstvo dnes v rámci zmien a doplnkov územného plánu schválilo novú reguláciu reklamných stavieb❗ Podarila sa n…

Mestské zastupiteľstvo dnes v rámci zmien a doplnkov územného plánu schválilo novú reguláciu reklamných stavieb❗

Podarila sa nám mimoriadne dôležitá zmena, vďaka ktorej budeme môcť zásadne obmedziť umiestňovanie nových reklamných stavieb v Bratislave. Prvýkrát v novodobej histórii mesta sme zaradili reguláciu reklamných stavieb priamo do územného plánu prostredníctvom zmien a doplnkov. Súčasný stav, kedy nesystematické umiestňovanie reklamných stavieb zasahuje do kvality mestských priestorov, tak nahrádzame jasnými a jednotnými pravidlami.

V Bratislave už nebude možné získať stavebné povolenie alebo ohlášku na reklamnú stavbu, ktorú v danej zóne územný plán po novom nepovoľuje. Neznamená to síce, že zo dňa na deň zmiznú reklamné stavby legálne umiestnené podľa doterajších pravidiel. Výrazne sa ale obmedzí osádzanie nových reklám a postupne sa bude znižovať aj počet tých, ktorým uplynie lehota povolenia alebo vzťah k pozemku.

V Bratislave sa zároveň nachádza aj veľké množstvo reklám, ktoré sú umiestnené nelegálne. Oceňujeme prístup reklamných spoločností, ktoré už dali alebo sa rozhodnú dať prednosť vysporiadaným zmluvným vzťahom s mestom pred zaťažujúcimi súdnymi spormi s nezanedbateľným reputačným rizikom. Mestské zastupiteľstvo dnes odobrilo ďalšiu takúto pripravovanú dohodu s reklamnou spoločnosťou, ktorá prejavila záujem o korektný postup a vďaka ktorej má z bratislavských ulíc zmiznúť ďalších 195 reklamných plôch.

Mesto bude ale tvrdo postupovať proti nelegitímnym hráčom, ktorí nebudú ochotní sa s mestom korektne dohodnúť a naďalej budú prevádzkovať nelegálne reklamné stavby. V takých prípadoch budeme podnikať kroky cez stavebné úrady mestských častí a podávať súdne žaloby, ktoré síce môžu trvať roky, ale v konečnom dôsledku očistia Bratislavu od reklám, ktoré do našich ulíc nepatria.

Len počas roka 2021 sa nám podarilo odstrániť už 411 reklamných zariadení, či už vďaka konštruktívnym dohodám alebo podaniami na stavebné úrady a súdy.

Čo prináša nová zmena v územnom pláne?
Schválený návrh obsahuje štyri zóny regulácie, ktoré rešpektujú prirodzené členenie mesta:
✅ Vo všetkých zónach bude zakázané umiestňovať bilbordy s reklamnou plochou väčšou ako 13 m2.
✅ Bude platiť úplný zákaz reklamných stavieb v prírodnom prostredí, na nábreží, promenáde, zeleni definovanej v územnom pláne a pri vodných tokoch a plochách.
✅ V širšom centre mesta má byť zakázané umiestňovanie reklamných stavieb, okrem menších citylightov s plochou do 3 m2 s minimálnym 100 m rozostupom a tiež vývesných štítov na označenie organizácie alebo prevádzky na budove.
✅ V pamiatkovo chránených územiach, ako napr. historické jadro mesta alebo pamiatková zóna Rusovce, budú povolené len základné vývesné štíty do 2 m2 na budovách prevádzok a organizácií.
✅ Má priniesť zásadné zníženie množstva reklamných stavieb pozdĺž kompozičných osí, akými sú hlavné dopravné ťahy, napr. Račianska, Karloveská, atď., kde okrem vývesných štítov budú povolené iba citylighty do 3 m2 s rozostupom minimálne 100 m.
✅ V ostatnom urbanizovanom území majú byť povolené iba citylighty do 3 m2 s minimálnym rozostupom 100 m, bilbordy do 13 m2 s minimálnym rozostupom 200 m a vývesné štíty na veľkých budovách obchodu a služieb s maximálnou reklamnou plochou do 13 m2 pre jednu prevádzku.

Viac informácií nájdete na 👉 https://zastupitelstvo.bratislava.sk/data/att/58595.pdf

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *