islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Môj Boh (12

Môj Boh (12. nedeľa v Cezročnom období)
Cesta radosti – Môj Boh (12. nedeľa v Cezročnom období)
V modlitbe Liturgie hodín ma tento týždeň jedno ráno zaujala antifóna na invitatórium: „Poďte, klaňajme sa Pánovi, lebo on je náš Boh.“
Komu sa klaniam? Kto je môj Boh? Čo znamená, že niekto je môj Boh?
Odpoveď dostávam v textoch Svätého písma každý deň. Aj túto nedeľu: Môj Boh je Moc. Vládne nad neskrotným morom: „Potiaľto smieš ísť“ (Jób 38, 11). „Búrku premenil na vánok“ (Ž 107, 29). „Mlč, utíš sa!“ (Mk 4, 39). Spojenie týchto textov je zároveň dôkazom, že Ježiš je Boh!
Inde v Písme sa dozvedám, že Boh je Svetlo, že Boh je Dobro, že Boh je Krása, že Boh je Múdrosť, že Boh je Jednota… Že Boh je Láska.
Každý z tých pojmov však môže ostať prázdny, ak ho nenaplní konkrétny obsah – poznanie, zážitok, skúsenosť. A to je súčasťou môjho každodenného zápasu viery. Napríklad pri takej jednoduchej veci, ako je sušenie sena. Pokosil som našu malú lúku (kosou, nie kosačkou), potom to manželka chodila obracať, až sme napokon domov doviezli tri fúry sena (teda tri fúriky :-)). Bežná ľudská činnosť. Ale pri tejto práci som sa učil veriť, že to má význam pre našu večnosť, pre krásu nebeského kráľovstva, pre „chlieb náš každodenný“. Aj takáto drobnosť je vzdaním úcty Bohu, je v nejakom zmysle klaňaním sa Tomu, ktorý stvoril nebo i zem.
Vnímam, že je náročné takto vnímať Boha vo všetkom a klaňať sa mu pri všetkom. Je to zápas o myseľ. Aby sa neutopila v márnosti. A tak keď teraz občas pozerám v telke nejaký futbal, učím sa robiť to tak, aby to bolo pre Božie kráľovstvo. Minule mi zišlo na um modliť sa za fanúšikov na štadióne. A aby to nebolo len také všeobecné, tak najmä za tých, na ktorých réžia zamieri kamery. Stretneme sa niekedy v nebi? No priznávam, že mi táto modlitba nie veľmi išla. Často mi myseľ ostala pri akcii, ktorá sa pred strihom kamery odohrala na ihrisku, viac som počúval komentátorov ako svoje vnútro, ktoré chcelo za každého diváka volať: „Pane, zmiluj sa! Pane, požehnaj!“
Komu sa klaniaš? Kto je tvoj Boh? Čo znamená, že niekto je tvoj Boh?

Autor správy, foto a správu publikoval Žilinská diecéza on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *