islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

NA STOLE JE NÁVRH ŠTÁTNEHO ROZPOČTU 2022: POZABÚDA NA REFORMY I UDRŽATEĽNOSŤ FINANCIÍ 👉 Návrh nového rozpočtu od ministerstva f…

NA STOLE JE NÁVRH ŠTÁTNEHO ROZPOČTU 2022: POZABÚDA NA REFORMY I UDRŽATEĽNOSŤ FINANCIÍ

👉 Návrh nového rozpočtu od ministerstva financií vystavuje Slovensko riziku s vážnymi následkami.
Rozpočet počíta s optimistickými príjmami, ktoré akoby nezohladňovali tretiu vlnu pandémie, energetickú krízu či chýbajúce čipy v priemysle.

➡️ „Hlavným nedostatkom rozpočtu je nekontrolovateľný rast výdavkov, ktoré aj napriek nižším pandemickým výdajom medziročne rastú. Výdavky očistené od pandémie rastú dokonca o 2,2 mld. eur,“ upozorňuje člen ekonomickej skupiny KDH Martin Novodomec.

👉 Na druhej strane ekonomický rast + 4,2 % HDP v budúcom roku stojí na vysokých očakávaniach daňových príjmov vo výške + 2,2 mld. eur, ktoré prevyšujú aj predpandemický rok 2019. Tieto očakávania naši ekonomickí experti považujú za optimistické.

☝️ Alarmujúce sú najmä výdavky na chod štátu. Tie ďaleko prekračujú hodnotu predpandemického obdobia v roku 2019 – až o 9,3 miliárd eur.
Celkovo rozpočet ráta s navýšením dlhovej sekery až o 5 miliárd eur.

✅ Rozpočtu chýbajú reformy aj jasné opatrenia, ako prispieť ku konsolidácii verejných financií. Aj v súčasnej dobe možno rozpočet nastaviť zodpovednejšie voči budúcim generáciám – s výhľadom reforiem aj s opatreniami na zastavenie prehlbujúceho sa zadlžovania Slovenska.

👉👉 TU JE VIAC INFO: kdh.sk/rozpoctu-2022-chybaju-reformy-i-udrzatelnost-hrozi-neprimerane-zadlzenie-buducich-generacii/


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *