islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

NÁRODNÉ PARKY – MÁME RIEŠENIE! V júni sme do NR SR predložili návrh zákona, ktorý chcel reformu národných parkov odskúšať na m…

NÁRODNÉ PARKY – MÁME RIEŠENIE!

V júni sme do NR SR predložili návrh zákona, ktorý chcel reformu národných parkov odskúšať na modelovom území TANAPu. Návrh pripravili naši environmentálni experti Erik Baláž a ekológ a europoslanec Michal Wiezik. Predložil ho náš predseda a poslanec NR SR Miroslav Kollár. Pán minister Budaj nás vtedy prehlušil tým, že cez skupinu koaličných poslancov narýchlo predložil návrh zákona, ktorý reformu riešil plošne na celom území SR. Znelo to pekne, ale ako sa ukazuje, pripravené to nemali vôbec.

Zákon, ktorý malo riadne predložiť MŽP SR predložili ako poslanecký návrh. Vyhli sa medzirezortnému pripomienkovému konaniu aj participácii odbornej verejnosti na tvorbe a pripomienkovaní zákona. Upozorňovali sme na procesné chyby aj na to, že tento hurá systém vyvolá odpor a môže ohroziť cieľ – ktorý považujeme za dobrý a potrebný. Nebrali na to ohľad.

Stalo sa. Zákon vyvolal vlnu zbytočných emócií. Ministerstvo narýchlo cez prázdniny obehlo Slovensko a na „diskusiách“ sa snažilo vysvetliť zámer a presvedčiť verejnosť o svojom zámere (zaujímavé, keď zákon nepredložil rezort, ale poslanci). Protesty ale neustali. Naopak. Podpisy pod návrhom zákona stiahla skupina poslancov zo Sme rodina. Včera reformu z rokovania dočasne odložila vláda.

Aj napriek tomu, že sme upozorňovali na možné komplikácie. Aj napriek tomu, že došlo na naše slová, sme konštruktívna opozícia. Reforma je potrebná a preto ju predseda SPOLU a poslanec NR SR Miroslav Kollár v parlamente podporí.

Ak by naša podpora aj tak nestačila a Budajov návrh by nakoniec neprešiel, sme pripravení opätovne predložiť pôvodný návrh strany SPOLU a otestovať reformu na jednom národnom parku. Veríme, že takéto riešenie by bolo priechodnejšie a všetkým by ukázalo výhody navrhovaných zmien.

#SpoluPreSlovensko


Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *