islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

NOVÝ EURÓPSKY ČERVENÝ ZOZNAM VTÁKOV UPOZORŇUJE, ŽE KAŽDÝ PIATY VTÁČÍ DRUH V EURÓPE JE OHROZENÝ VYHYNUTÍM Spoločnosť BirdLife In…

NOVÝ EURÓPSKY ČERVENÝ ZOZNAM VTÁKOV UPOZORŇUJE, ŽE KAŽDÝ PIATY VTÁČÍ DRUH V EURÓPE JE OHROZENÝ VYHYNUTÍM

Spoločnosť BirdLife International dnes zverejnila Európsky Červený zoznam vtákov 2021. Výsledky naznačujú, že spôsob, akým využívame krajinu je neudržateľný. Až u tretiny Európskych vtákov bol zaznamenaný pokles populácií.

Európsky Červený zoznam vtákov 2021 si môžete pozrieť na tomto odkaze:
https://www.birdlife.org/wp-content/uploads/2021/10/BirdLife-European-Red-List-of-Birds-2021.pdf

Napríklad u druhu žeriav stepný bol zaznamenaný pokles až o 50%, kvôli čomu bol preradený z kategórie menej dotknutý 🟢 až do kategórie silne ohrozený 🟠.

V novom Červenom zozname Európy sú aj druhy hniezdiace na Slovensku. Z nich najviac ohrozený je sokol rároh (kategória silne ohrozený EN), sú v ňom však aj druhy, ktoré bývali na našich poliach alebo lúkach bežné, ich početnosť však nebezpečne klesá najmä v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva. Takými je napríklad cíbik chochlatý, kalužiak červenonohý (kategória zraniteľný VU), alebo prepelica poľná (kategória takmer ohrozený NT), ktorej početnosť klesá aj v dôsledku nadmerného lovu v krajinách okolo Stredozemného mora.

foto: žeriav stepný (Anthropoides virgo), BirdLife International


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *