islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

O švédskom predsedníctve v Rade Európskej únie, o Macronovej podpore Ukrajiny, ale aj o dianí v Kosove, či v Čiernej Hore – píše…

O švédskom predsedníctve v Rade Európskej únie, o Macronovej podpore Ukrajiny, ale aj o dianí v Kosove, či v Čiernej Hore – píše náš europoslanec Vladimír Bilčík.


📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ MA ZAUJALI 🌍

🇫🇷MACRON SĽUBUJE POSLAŤ NA UKRAJINU PRVÉ ZÁPADNÉ TANKY🇺🇦

V stredu oznámila kancelária prezidenta Emmanuela Macrona, že Francúzsko dodá Ukrajine ľahké tanky. Rozhodnutie o dodaní Macron oznámil krátko po jeho rozhovore s ukrajinským prezidentom Zelenskym, ktorý mu za toto rozhodnutie vrelo poďakoval. Francúzsko tak ako prvá krajina na Západe dodá Ukrajine tanky západnej výroby, keďže doteraz boli Ukrajine dodávané iba stroje sovietskej výroby. Francúzsko plánuje Ukrajine dodať model AMX-10. AMX-10 je ľahké, vysoko mobilné, obrnené vozidlo vybavené 105 mm kanónom. Používa sa pri prieskumných misiách pre francúzsku armádu a nedávno bolo nasadené ako súčasť misie Barkhane v Afrike. Aj napriek tomu, že dodanie týchto tankov pravdepodobne nezmení situáciu na bojisku, predstavuje veľkú zmenu v prístupe Francúzska a zároveň vyvíja väčší tlak na Nemecko na rovnaké dodanie tankov. Nemecký kancelár Olaf Scholz opakovane čelí výzvam na dodanie tankov Leopard-2 na Ukrajinu. Doteraz však Nemecko odmietalo akékoľvek dodávky s argumentom, že dodávanie tankov musí byť koordinované s ostatnými krajinami.

🇲🇪ČIERNA HORA JE PO ZLYHANÍ ROKOVANÍ BLÍZKO PREDČASNÝCH VOLIEB🇲🇪

Čierna Hora sa priblížila k predčasným voľbám po tom, čo v stredu stroskotali rokovania o zostavení novej vlády. 29. decembra bol Miodrag Lekič navrhnutý za nového premiéra. Vládnuce občianske hnutie URA a strana SNP však trvali na tom, že Lekič by mal pred hlasovaním v parlamente najprv predstaviť princípy a štruktúru svojho kabinetu.To sa nestalo a po niekoľkýkrát tak zlyhali rokovania o vytvorení novej vlády a ústavná kríza v krajine pokračuje. Vláda na čele s hnutím URA vedeným Dritanom Abazovičom padla 19. augusta a odvtedy sa snaží vládna väčšina sformovať novú vládu. Lekič bol prvýkrát navrhnutý 19. septembra, ale šéf hlavnej opozičnej strany DPS a súčasný prezident Milo Djukanovič návrh ignoroval napriek potrebnej podpore 41 poslancov. V reakcii na to vládnuca väčšina 1. novembra prijala nový zákon obmedzujúci prezidentovu moc, ktorý umožňuje väčšine poslancov navrhnúť kandidáta na predsedu vlády, aj keď prezident odmietne navrhnúť tohto kandidáta. Čiernej Hore sa zároveň nedarí navoliť nových sudcov na Ústavný súd, čo znemožňuje riadne konanie volieb, čo sa ukázalo aj pri problémoch v nedávnych lokálnych voľbách. EÚ a USA sa pozerajú na súčasnú situáciu s obavou a súčasná kríza môže ohroziť smerovanie Čiernej Hory do EÚ.

🇸🇪ŠVÉDSKO PREBRALO PREDSEDNÍCTVO EÚ🇸🇪

Švédsko prebralo 1.1.2023 rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie. Na čele EÚ bude musieť čeliť hneď niekoľkým výzvam, pričom podpora súčasnej stredo-pravej vlády zo strany švédskej krajnej pravice vzbudzuje obavy. Nedávne septembrové parlamentné voľby dopadli veľmi tesne a hoci pravica získala mierny náskok pred ľavicou, nový stredopravý premiér Ulf Kristersson je pri vládnutí závislý od krajne pravicových, euroskeptických Švédskych demokratov (SD). Hlavnou témou, ktorá bude dominovať švédskemu predsedníctvu, je pretrvávajúca vojna na Ukrajine a zabezpečenie čo najväčšej podpory pre Ukrajincov. V otázke pomoci Ukrajine existuje medzi stranami vládnej koalície zhoda a je možné očakávať pokračovanie kurzu nastaveného českým predsedníctvom. Medzi ďalšie kľúčové témy patrí diverzifikácia energetických zdrojov, riešenie ilegálnej migrácie či urovnanie obchodných sporov so Spojenými štátmi.

🇽🇰NA HRANIČNÝCH PRECHODOCH Z KOSOVA DO SRBSKA PRICHÁDZA K UPOKOJENIU SITUÁCIE🇷🇸

Situácia na severe Kosova sa od novembra výrazne zhoršovala v dôsledku plánovaného zákazu srbských poznávacích značiek, pričom tento krok dlhodobo vyvolával napätie. To viedlo k masovému odstúpeniu etnických Srbov z kosovských inštitúcií vrátane polície a súdov. V nadväznosti na to sa Kosovo rozhodlo usporiadať voľby, ktoré by nahradili tých, ktorí rezignovali, to však ešte viac vyostrilo situáciu a Srbi postavili barikády na rôznych cestách v severnej časti krajiny, ktorá je väčšinovo etnicky srbská. Išlo o najväčšiu eskaláciu napätia za posledné roky, novinári hlásili z miesta streľbu a výbuchy granátov. Kosovský premiér Albin Kurti vyzval medzinárodné mierové sily KFOR, aby začali s odstraňovaním bariér, inak túto úlohu prevezmú kosovské úrady. 29. decembra začali Srbi po zásahu kľúčových medzinárodných zainteresovaných strán odstraňovať blokády a niektoré uzavreté hraničné priechody boli znovu otvorené. Tento krok, ktorý výrazne upokojil situáciu, bol privítaný medzinárodným spoločenstvom.

🇺🇦UKRAJINA USKUTOČNILA V MESTE MAKIJIVKA ZATIAĽ NAJEFEKTÍVNEJŠÍ A NAJSMRTEĽNEJŠÍ ÚTOK PROTI RUSKEJ ARMÁDE🇷🇺

Rusko priznalo svoje najhoršie vojenské straty od začiatku vojny na Ukrajine, ktoré utrpelo v meste Makijivka na Nový rok. Makijivka je malé mesto vo východnej Doneckej oblasti, ktoré je od roku 2014 pod kontrolou proruských separatistov. Ukrajinský útok sa uskutočnil v nedeľu krátko po polnoci a zameral sa na odbornú školu, v ktorej boli ubytovaní ruskí branci. Ukrajina zaútočila šiestimi raketami HIMARS vyrobenými v USA. Aj keď Rusko priznáva 89 padlých vojakov pri útoku, podľa odhadov a zdrojov z ukrajinskej armády ide až o niekoľko stoviek. Aj z ruských zdrojov však vyplýva, že ide o najsmrteľnejší útok počas doterajšieho vývoja vojny. Ruské vojenské vedenie sa okamžite snažilo zbaviť zodpovednosti a vysoký počet obetí zdôvodňovalo zakázaným používaním mobilných telefónov vojakmi. Za vysoký počet obetí je však zodpovedná pravdepodobne nedbanlivosť ruských veliteľov, ktorí ubytovali veľké počty vojakov v nechránenej budove školy a navyše uložili vlastnú muníciu v blízkosti ubytovaných vojakov. Táto munícia pri zásahu explodovala a spôsobila ešte väčšie straty na ruskej strane. Oznámenie o veľkom počte strát spôsobilo v Rusku šok a zvýšilo kritiku na ruské vrchné velenie, ktoré už bolo ponížené sériou porážok ukrajinskou armádou.

Linky na články nájdete v komentároch. Foto: 1.Ludovic Marin/AFP via Getty images 2.Parliament of Montenegro 3.EPA-EFE/KIMMO BRANDT 4.EPA-EFE/STR 5.Alexander Ermochenko/Reuters Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *