islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PÄŤDESIAT ROKOV KŇAZSTVA SI PRIPOMENULI NAD HROBOM SVOJHO SVÄTITEĽA

PÄŤDESIAT ROKOV KŇAZSTVA SI PRIPOMENULI NAD HROBOM SVOJHO SVÄTITEĽA

V utorok 11. júna slávil vladyka Jonáš Maxim svätú liturgiu v bočnej kaplnke Katedrály sv. Jána Krstiteľa nad hrobom blahoslaveného hieromučeníka Vasiľa Hopka, pri ktorej si spoločne s tromi kňazmi pripomenul 50. výročie ich kňazskej vysviacky. Kňazi Anton Mojžiš, Gabriel Székely a Pavol Chanáth st. si slávením Eucharistie pripomenuli deň 9. jún 1974, kedy v prešovskej katedrále z rúk biskupa Vasiľa Hopka prijali kňazské svätenie. Spolu s nimi bol vysvätený aj kňaz Košickej eparchie Milan Tomáš a dnes už nebohí prof. Vojtech Boháč a Ivan Saraka.

Vladyka Jonáš v homílii hovoril o tom, aké je dôležité byť zapísané v štátnych matrikách, či v minulosti rôznych kráľovských zápisniciach. Lebo tým človek má príslušnosť k danému štátu, patria mu všetky práva a aj povinnosti z toho vyplývajúce. Poukázal tak na evanjelium dňa, kde Ježiš zdôrazňuje apoštolom, aby sa neradovali len z toho, že sa im poddavájú nečistí duchovia, ale majú sa tešiť z toho, že ich mená sú zapísané v nebi.

Obrátil sa aj na jubilujúcich kňazov a vyzdvihol ich duchovnú službu, ktorú počas päťdesiatich rokov vykonávali a stále vykonávajú. „Koľko odpustených hriechov a rozhrešení ste udelili, koľko krstov či sobášov ste sprostredkovali a tak ste v ľuďoch obnovovali milosť Božiu. Aj týmito skutkami ste nanovo akokeby zvýrazňovali ten atrament, ktorým sú vaše mená zapísané v nebi. No nezabudnite, že toto všetko sa uskutočňovalo len z milosti Božej,“ povedal metropolita Jonáš. Vladyka ďalej povedal, že určite aj blahoslavený Vasiľ Hopko, ako ich svätiteľ sa v mnohom prihovára za nich a za ich kňazskú službu.

Na konci svätej liturgie všetci spoločne zaspievali jubilujúcim kňazom mnoholitstvije.

https://www.grkatpo.sk/?spravy&id=3993

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *