islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Mesto Banská Bystrica’s post

V KREMNIČKE SA ZAČÍNA ARCHEOLOGICKÝ VÝSKUM NA VEDECKÉ A DOKUMENTAČNÉ ÚČELY, AKÝ SA NA SLOVENSKU EŠTE NEREALIZOVAL

Samospráva sa dlhodobo a dôkladne stará o vojnové hroby a pietne symboly, ktoré sa v meste Banská Bystrica nachádzajú. Patrí k nim aj národná kultúrna pamiatka, Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke, kde sa počas 2. svetovej vojny odohral masaker patriaci k preukázateľne najväčším zločinom spáchaným na Slovensku. Dodnes pripomína smutné historické udalosti. Na miestach masových popráv a povstaleckej obrany sa v týchto dňoch začína prvá fáza archeologického výskumu, aký sa na Slovensku doposiaľ ešte nikdy nerealizoval. Samospráva ho iniciovala s cieľom získať relevantné podklady, ktoré poslúžia pamiatkarom pre rozšírenie pásma pamiatkovej ochrany danej lokality.

Pracovný tím na čele s docentom Pavlom Šteinerom z Katedra archeológie FF UKF v Nitre začína s prácami už v týchto dňoch. Na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu je vymedzené, na ktorých parcelách, a v akom rozsahu môže tím archeológov prieskum realizovať. Skúmaným miestom bude protitanková priekopa, betónový bunker, bunker Vyšný potok a lokalita Pod Stráňami. Cieľom je identifikovať objekty, ktoré sa dajú dokázateľne spojiť s udalosťami rokov 1944-45.

Viac informácií nájdete v aktualite mesta: https://www.banskabystrica.sk/aktuality/2024/v-kremnicke-sa-zacina-archeologicky-vyskum-na-vedecke-a-dokumentacne-ucely/


Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *