islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Prešovská archieparchia’s post

V PREŠOVE SA KONALO ARCHIEPARCHIÁLNE/KRAJSKÉ KOLO BIBLICKEJ SÚŤAŽE

V dňoch 17. a 18. apríla 2024 sa v priestoroch Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa P. P. Gojdiča v Prešove uskutočnilo archieparchiálne/krajské kolo biblickej súťaže (BS). V tomto školskom roku to už bol jej 26. ročník.

V seminárnej Kaplnke Najsvätejšej Trojice prvý deň otvoril Mons. ThDr. Ľubomír Petrík, PhD., protosynkel Prešovskej archieparchie a druhý deň Mgr. Daniel Dzurovčin, synkel pre ekonomiku, Molebenom k bl. biskupovi P. P. Gojdičovi. Prvý deň sa stretlo 15 víťazných trojčlenných družstiev z protopresbyterských kôl v A kategórií (1. a 2. ročník ZŠ). Druhý deň súťažili starší v B kategórii (3. a 4. ročník ZŠ). Zvláštnosťou tohto dňa bolo, že prvé tri družstvá získali rovnaký počet bodov 57. O víťazovi rozhodli výsledky prvého kola – test. Pre súťažiacich boli pripravené rôzne úlohy ako test, práca s biblickým obrazom, tajnička, biblická geografia…

Po chutnom obede boli víťazi jednotlivých kategórií odmenení diplomami a vecnými cenami. Prvé tri víťazné družstvá v BS z každej kategórie budú reprezentovať Prešovskú archieparchiu na Metropolitnom kole BS, ktoré sa uskutoční v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli v dňoch 6. a 7. mája 2024.

Biblickú súťaž organizuje iba Gréckokatolícka cirkev cez svoje diecézne katechetické úrady. Môžu sa do nej zapojiť farnosti a školy, v ktorých sa vyučuje katolícke náboženstvo východný obrad na prvom stupni ZŠ. Je rozdelená do dvoch kategórií: A (1. a 2. ročník ZŠ) a B (3. a 4. ročník ZŠ). Predmetom štúdia pre A kategóriu sú veľké biblické udalosti či už Starého alebo Nového zákona a pre B kategóriu niektoré z evanjelií. V tomto školskom roku to je Evanjelium podľa Lukáša. Súťažné trojčlenné družstvá, reprezentujúce svoje školy či farnosti, sa stretávajú vo svojich protopresbyterátoch na protopresbyterských/okresných kolách a ich víťazi postupujú na archieparchiálne/krajské kolo. V tomto školskom roku sa archieparchiálneho kola zúčastnilo v A kategórií 15 družstiev a v B kategórií 16 trojčlenných družstiev Celkovo sa v Prešovskej archieparchii v tomto školskom roku zapojilo 121 trojčlenných družstiev.

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *