islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Prešovská archieparchia’s post

V RAFAJOVCIACH SLÁVILI SVIATOK ZOSTÚPENIA SVÄTÉHO DUCHA

V dňoch 18. a 19. mája sa vo farnosti Rafajovce uskutočnila archieparchiálna odpustová slávnosť Zostúpenia Svätého Ducha. Je to jeden z najstarších odpustov Prešovskej archieparchie. Tradíciu rafajovského odpustu založili v minulosti otcovia baziliáni. Odpustová slávnosť prebiehala tradične počas víkendu naplnená bola rôznymi pobožnosťami, modlitbami a liturgickými sláveniami. Vrcholom bolo Eucharistické slávenie. Sobotňajšiu liturgiu slávil kaplán z Vranova nad Topľou otec Martin Simko a v nedeľu v Rafajovciach privítali prešovského arcibiskupa metropolitu vladyku Jonáša Maxima.

Vladyka Jonáša zavítal na toto miesto po prvý krát a ako sám spomenul, bol oslovený charakterom prostredia: sýto zelenými kopcami, lesmi a lúkami. Tie obklopujú liturgický priestor a ešte viac umocňujú atmosféru sviatku i jeho tajomstva. Tak, ako život, ktorý je v prírode sa derie na svetlo, vytvárajúc jej nádheru, tak Duch Boží ukrytý v človeku má za cieľ rozvinúť jeho život do plnej krásy.

Otca arcibiskupa privítala na začiatku starostka obce Rafajovce Božená Dubasová. Tá vo svojom príhovore stručne predstavila dejiny obce a spomenula aj nedávnu udalosť zemetrasenia. Liturgický spev viedli: Monika Sipľaková, Jana Paľová, Daniela Libezňuk a Stanislava Homoľová. Vzácnymi hosťami boli predstavitelia samospráv okolitých obcí a taktiež darcovia, sponzori a tí, čo zo svojej pozície v rámci svojich kompetencií prispievali k zmierneniu následkov po zemetrasení. Za nich, ale aj za všetok ľud nášho kraja bola slávená svätá liturgia.

Foto: Ľubomíra Štefaniková

https://www.grkatpo.sk/?spravy&id=3991

Kaplnka Rafajovce

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *