islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Sloboda zvierat’s post

KUPÍROVANIE UŠÍ: áno, či nie?

Jednoznačne NIE! Kupírovanie uší je zákonom zakázané v mnohých krajinách, vrátane Slovenska. V niektorých krajinách sa psi s kupírovanými ušami dokonca nemôžu zúčastňovať ani súťaží a výstav. Je to preto, aby bol vytvorený tlak na ukončenie tohoto barbarského zvyku, bohužiaľ zákon aj dnes porušujú mnohí veterinári a to na žiadosť svojich klientov. Praktizovanie tohoto zákroku by mali odsúdiť nie len veterinári, ale aj verejnosť. Zdravotné dôvody sú vždy iba zásterkou, aby boli majiteľ psa aj veterinár krytí pred zákonom.

Už v roku 1998 uviedol uznávaný odborník, veterinár Prof. MVDr. Jaroslav Konrád v znaleckom posudku: „Prakticky neexistujú také chorobné stavy, aby kupírovanie bolo vykonané zo zdravotných dôvodov. Objektívne zdravotné dôvody pre kupiráciu neboli nikdy uvedené.“

Jedná sa o čisto kozmetický zákrok, pritom pomerne vážny, ktorý má za cieľ zmeniť vzhľad na „drsnejší“. Upravovanie časti tela len kvôli vzhľadu nie je etické voči zvieratám a udržiavanie tejto módy spôsobuje dokonca to, že sociálne slabšie skupiny podobné zákroky ani nevykonávajú u odborníkov, ale sami, čím spôsobujú zvieratám obrovskú bolesť. Do útulku sa tak dostávajú psi s úplne odrezanými ušami, kedy tento zákrok vyslovene negatívne ovplyvňuje zdravie zvieraťa. Tak isto negatívne ovplyvňuje zviera zbytočná narkóza a možná infekcia po zákroku. Aj keď sa zákrok robí u veterinára v celkovej anestéze, po prebudení zviera samozrejme bolesť cíti.

Ako môžete pomôcť? Neobdivujte, i keď rozkošné, šteniatka ani dospelých psov s kupírovanými ušami zdieľaných na sociálnych sieťach. Ak máte možnosť, upozornite majiteľa psa na nelegálne a neetické správanie. Na viacerých fotografiách nájdete psíkov s poškodenými alebo odstránenými ušnicami prijatých v minulosti do nášho útulku.

Foto zdroj: archív Slobody zvierat, British Veterinary Association, RSPCA

Autor správy, foto a správu publikoval Sloboda zvierat on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *