islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PLANETÁRIUM V ŽIARI NAD HRONOM OSLAVUJE 25 ROKOV, V PARKU NAFÚKNE PÄŤMETROVÝ MODEL MESIACA 🌔🔭 Počas tejto jesene uplynie už 25 …

PLANETÁRIUM V ŽIARI NAD HRONOM OSLAVUJE 25 ROKOV, V PARKU NAFÚKNE PÄŤMETROVÝ MODEL MESIACA 🌔🔭

Počas tejto jesene uplynie už 25 rokov, odkedy v Žiari nad Hronom otvorili planetárium, ako súčasť Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Tento významný míľnik si planetárium pripomína unikátnymi aktivitami, v rámci ktorých ponúka verejnosti pohľad na Mesiac tak, ako nikdy predtým. Toto vesmírne teleso totiž v podobe päťmetrového svietiaceho modelu – takzvaného Lunalónu, nafúkne v mestskom parku.

„Lunalón nám zapožičala brnianska Hvezdáreň a planetárium a verejnosti sme ho už predstavili na hrade Šášov, počas nočného pozorovania oblohy. Najbližšie ho budú môcť ľudia vidieť v stredu 27. októbra od 17:30 do 19:30 v mestskom parku v Žiari nad Hronom, v rovnakom čase a na rovnakom mieste bude Lunalón vystavený aj v sobotu 30. októbra. Aktivity spojené s jeho prezentáciou budú potom pokračovať na jar,“ hovorí riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária Tomáš Dobrovodský s tým, že v budúcom roku by už chceli prezentovať svoj vlastný model Mesiaca, ktorý zakúpi Banskobystrický samosprávny kraj.

„Je pre nás dôležité priblížiť verejnosti vedu pútavým spôsobom. Aktivity, ktoré rozvíja Krajská hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom, sú atraktívne pre všetky vekové kategórie, preto už do novembrového zastupiteľstva pôjde v rámci návrhu zmeny rozpočtu aj 5000 eur, účelovo určených na kúpu Lunalónu,“ povedal vedúci Oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Verejnosť sa tiež môže tešiť na slovenskú premiéru filmu VOYAGER – nikdy nekončiaca cesta, ktorý bude planetárium premietať od 4. novembra až do konca roka. Film je špeciálne upravený na premietanie na celooblohový režim v rozlíšení 4K a divákovi ponúkne naozaj unikátny zážitok. Premietania sa budú konať vždy podľa aktuálne platných podmienok COVID-automatu a za dodržania prísnych hygienických opatrení.

„Film budeme premietať vždy v piatok o 18:00, v rámci pravidelného programu v planetáriu, až do konca roka. Vstupenky je nutné rezervovať vopred na www.planetarium.sk,“ doplnil Tomáš Dobrovodský.

Od modernizácie a digitalizácie v roku 2017, do ktorej investovala župa viac ako 300-tisíc eur, sa žiarske planetárium stalo jedným z lídrov digitálneho zobrazenia oblohy na Slovensku. V súčasnosti projekcia pod kupolou planetária pozostáva zo zážitku z tematicky zameraného fulldome filmu a z prehliadky aktuálnej nočnej oblohy so sprievodným slovom lektora. V prípade tých najmenších, je výklad prispôsobený vekovej skupine detí a pochopiteľne nechýba ani celooblohová projekcia rozprávkovo ladeného príbehu.

Okrem sprostredkovania projekcie v planetáriu, pozorovania oblohy astronomickou technikou a organizovania ostatných doplnkových aktivít, sa tím odborných pracovníkov neúnavne snaží prinášať do regiónu inovatívne metódy a prostriedky popularizácie vedy, astronómie zvlášť.

#BBSK #planetarium


Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *