islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PODPORA ŽIAKOV SO ŠPECIÁLNYMI POTREBAMI Ak má žiak ťažkosti, ADHD, dyslexiu či autizmus, rodič nebude musieť cestovať niekoľko …

PODPORA ŽIAKOV SO ŠPECIÁLNYMI POTREBAMI

Ak má žiak ťažkosti, ADHD, dyslexiu či autizmus, rodič nebude musieť cestovať niekoľko kilometrov do poradne a čakať, kým jeho dieťa dostane termín. Žiak dostane základnú pomoc a podporu priamo v škole u „školského podporného tímu.” Ten mu pomôže prekonať prekážky a ťažkosti a zvládnuť vzdelávací proces.

To je takzvaná prvá úroveň poradenstva. Ak budú problémy pretrvávať, nasledujú ďalšie úrovne: školský špeciálny pedagóg, všeobecné centrum poradenstva a napokon špecializované centrum poradenstva. V ňom sa poskytuje vysokošpecializovaná činnosť ako komplexná diagnostika, rehabilitácia či terapia.

👉 Toto sú základné princípy zmien v poradenskom systéme, ktoré boli schválené v 3 zákonoch minulý týždeň: Rodičia nájdu základnú pomoc priamo v škole u školského podporného tímu a v prípade potreby postupujú ďalej.

☀️ Okrem toho v zákonoch zavádzane definíciu inkluzívneho vzdelávania, školských podporných tímov (odborníci ako psychológ, logopéd či špeciálny pedagóg, ktorých máme cca 6 180 bez asistentov), rozširujeme možnosti doplnenia ZŠ a ponechávame nelogicky zrušené prípravné ročníky pri špeciálnych školách.

Do systému poradenstva zavádzame tiež ďalšie prvky, ktoré tu doposiaľ nefungovali:

✅ Štandard starostlivosti o dieťa: Rodič v každom poradenskom centre dostane rovnaký štandard starostlivosti o jeho dieťa, (nepôjde o náhodu, či natrafí na centrum kde používajú najnovšie trendy a diagnostiku alebo nie).

✅ Koordinátor klienta: Rodič sa nestratí v zložitom systéme podpory pre jeho dieťa. Systémom ho bude sprevádzať kooridnátor, ktorý rodiča v prípade potreby naviguje ďalej – k ďalším odborníkom a špecialistom.

✅ Jednotný elektronický systém prepojený na školu: Znamená to okamžitú výmenu informácií o klientovi a komunikáciu bez čakania.

✅ Centrá „pod jednou strechou.” Teda každé centrum bude určené pre všetky deti bez rozdielu a bude zastrešovať všetkých odborníkov.


Autor správy, foto a správu publikoval Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *