islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

POLÍCIA NEPREŠLA TAK POTREBNOU REFORMOU, LEBO ZODPOVEDNÍ NEMAJÚ O ŇU ZÁUJEM, NEZÁLEŽÍ IM NA POLICAJTOCH VO VÝKONE Konečne anal…

POLÍCIA NEPREŠLA TAK POTREBNOU REFORMOU, LEBO ZODPOVEDNÍ NEMAJÚ O ŇU ZÁUJEM, NEZÁLEŽÍ IM NA POLICAJTOCH VO VÝKONE

Konečne analytici ÚHP vydali hodnotenie, na ktoré som ich ako minister obrany opakovane upozorňoval pri prerokovávaní štátneho rozpočtu. Na obrane vyhodnocovali hodnotu za peniaze pri platoch do detailov, na vnútre dlhodobo nevideli obrovské vnútorné rezervy. Konečne sa to mení…

Vo všeobecnosti sa tvrdí, že vojaci majú platy vyššie ako policajti. Realita je ale taká, že na mzdové náležitosti jedného policajta ide viac peňazí v priemere ako na vojaka. Problémom platov policajtov je, že tam policajná štruktúra neprešla zásadnou reformou ako na obrane (už začiatkom milénia) a v policajnej uniforme sú aj také pozície, ktoré môže (a mal by) vykonávať bez problémov civilný úradník alebo zamestnanec, ktorý je oveľa lacnejší ako policajti.

Potom sa deje to, že na MVSR je kopec úradníkov v plukovníckych a podplukovníckych hodnostiach, ktorí berú veľké platy za písanie spisov a pečiatkovanie dokladov, čo by mohli robiť oveľa lacnejší civili a tie policajné tabuľky by mohli byť (a aj mali) aj s peniazmi prevedené do regiónov na policajný výkon. Pýtam sa, prečo musia byť napríklad opravári áut uniformovaní policajti? Atď atď atď. Nezmysly, ktoré vnútorne vyčerpávajú peniaze potrebné inde a potom je málo pre reálnych policajtov v teréne.

Navyše, štruktúra v uniformovaných zložkách má byť pyramídová, to znamená veľa ľudí v nízkych hodnostiach (výkon) a málo vysokých hodností v riadiacich pozíciách (velenie). A toto v PZSR naozaj nefunguje. Vo vysokých hodnostiach sú nezmyselne veľké počty ľudí. Alebo rovnakú prácu robia ľudia so zásadne rozdielnymi hodnosťami veľakrát aj v tej iste kancelárii…

Vyžaduje si to komplexnú reformu, ktorá automaticky zvýši voľné zdroje na zvýšenie platov policajtov v poddôstojníckych a nižších dôstojníckych hodnostiach.

Pýtam sa, čo v tejto veci urobil pán Jaroslav Spišiak ako hlavný poradca ministra vnútra Romana Mikulca pre policajnú reformu počas tohto volebného obdobia? Nuž nič. Nula. Veľa debát a skutek utek. Výsledok nie je.

Debata okolo polície sa spolitizovala ako nikdy predtým. Ale ja sa pýtam, prečo sa nepristúpilo k žiadnej obsahovej reforme PZ? Tá by reálne pomohla tak potrebnému kvalitnému výkonu policajnej práce v teréne. Vrátane adekvátnych platov.

Nie, policajti nepotrebujú obrovsky platených odborárov na vysokých policajných hodnostiach, ktorých na konci dňa zaujímajú iba oni samotní. Nikomu nepomôžu ani večné klamstvá o tom, že vojaci majú vyššie platy ako policajti. Opakujem, celkový balík na platy majú na hlavu vyšší policajti a chybné nezvýšenie platov vojakov v septembri tohto roka tento rozdiel v prospech policajtov ešte zvýši. Dôležitý je manažment prerozdelenia týchto zdrojov. Vojaci majú platy adekvátne aj v nižších hodnostiach. Policajti by ich mali tiež, ale to by potrebovali reálny záujem o ich prácu a odvahu urobiť zásadné rozhodnutia u zodpovedných.

Dobre platení policajní odborári, ale ani ľudia ako Spišiak takéto reformy nechcú a neurobia. Sú radi, že sú radi, hlavne, že je pokoj a pohodička, a dobrá výsluha, čo tam po policajtoch vo výkone… Chce to skúsenosť, odbornosť, ale aj odvahu a reálny záujem urobiť na vnútre tak potrebnú reformu. Nie politikárčenie, ktoré policajnému zboru určite nepomáha…

Zdroj: Denník N


Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *