islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

POSLANKYŇA SAKOVÁ PREDLOŽILA DO NR SR DIPLOMATICKÉ FAUX PAS Pri opozičných poslancoch som si už dávno zvykol na záplavy populiz…

POSLANKYŇA SAKOVÁ PREDLOŽILA DO NR SR DIPLOMATICKÉ FAUX PAS

Pri opozičných poslancoch som si už dávno zvykol na záplavy populizmu, ktorými si za každých okolností snažia nahnať pár lacných politických bodov. Inak tomu, bohužiaľ, nie je ani v prípade pani Sakovej. Tá najnovšie prišla s návrhom na vyslanie materiálno-technickej a personálnej podpory Poľsku. Ak by nešlo o bývalú ministerku vnútra, asi by som sa nad tým len pousmial, no v tomto prípade žasnem nad vlnou amaterizmu a ignoráncie. Poľsko o žiadnu takúto pomoc doteraz nepožiadalo a podľa jeho zástupcov vo Frontexe má dostatok kapacít na to, aby situáciu zvládlo samo.

Rád by som sa pani Sakovej opýtal, na základe čoho chce vyslať pomoc Poľsku. Iba na základe jej rozhodnutia? Nie je to zasahovanie do záležitostí iného štátu?

Slovensko je solidárne s Poľskom aj inými štátmi EÚ, ktoré sú vystavené tlaku nelegálnej migrácie a v prípade požiadania o pomoc bude na ňu reagovať všetkými dostupnými prostriedkami. To koniec koncov dokazujú aj slová pani prezidentky či predsedu Národnej rady SR, ktorí na svojich oficiálnych návštevách materiálno-technickú či personálnu pomoc ponúkli.

Počas posledného rokovania riadiacej rady Frontexu poľský zástupca informoval, že Poľsko má dostatok kapacít na zvládnutie aktuálnej situácie.
Je naozaj úbohé doslova strašiť občanov SR vlnami migrantov, ktoré sa na nás valia. Áno, situácia na hraniciach s Bieloruskom si zasluhuje našu pozornosť. S Litvou vedieme niekoľko mesiacov bilaterálne rokovania a vrámci Frontexu tam boli v júli vyslaní 6 príslušníci PZ.

SLOVENSKO JE CHRÁNENÉ

Našu vonkajšiu hranicu s Ukrajinou chránime a budeme chrániť pred každým, kto by ju chcel prekročiť nelegálne. To by koniec koncov mala vedieť aj sama pani Saková, keďže ešte ako ministerka odsúhlasila prípravu tzv. pohotovostného plánu. Okrem toho je vedenie ÚHCP v neustálom kontakte so svojimi ukrajinskými kolegami tak, aby naše inštitúcie mali vždy aktuálne a presné informácie.

Pre zvládnutie príchodu vysokého počtu nelegálnych migrantov na vonkajšiu hranicu Slovenskej republiky s Ukrajinou je zabezpečená úzka súčinnosť Úradu hraničnej a cudzineckej polície s ostanými útvarmi ministerstva vnútra a ústrednými organmi štátnej správy. Pri príprave pohotovostného plánu spolupracovali pod vedením sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra aj odborníci najmä z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ministerstva obrany Slovenskej republiky a Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky.

foto: tasr


Autor správy, foto a správu publikoval Roman Mikulec – minister vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *