islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Pre farmárov burina, pre prírodu záchrana: Ako úhor pomohol dropovi

Práve úhory sa ukázali ako veľmi dôležité pre hniezdenie dropa v roku 2023 🦤🌱
V minulom roku boli priamo v nich nájdené dve hniezda so znáškou. Vytvorenie biotopov pre dropa by nebolo možné bez toho, aby sa do spolupráce intenzívne zapojila Bratislava – hlavné mesto SR a Podielnicke družstvo Dunaj.

🚜 S úhormi však prichádza pre poľnohospodárov v rôznych kútoch Slovenska veľa problémov z agrotechnickej stránky. Preto rozumieme podnikom, ktoré nie sú nadšené z toho, že by úhory mali vytvárať či už ako osobitné plochy alebo v rámci biopásov.

✅Význam úhorov je však nesporný. Veď už pred desaťročiami pri kolektivizácii sa vedelo o tom, aký negatívny dopad malo rozoranie medzí (dnes nazývaných biopásy). Aj vedecké práce v celej Európe potvrdzujú, že práve úhory sú kľúčovým opatrením pre ochranu biodiverzity. Preto dnes samozrejme vidíme výsledky (o časti sme už hovorili, o časti ešte budeme), keď sa biopásy a úhory znovu na poliach objavili.

🦅Nejde však len o dropa či jarabice, to sú len jedny z najviac vypuklých príkladov. Ale napríklad aj haje červené vyhľadávajú na lov potravy v krajine s vyšším zastúpením ornej pôdy práve biopásy. Takisto drobné druhy zveri (napríklad zajace) sa veľmi rady zdržujú na biopásoch a v ich bezprostrednom okolí 🐰

Z pozorovaní za posledný rok vieme povedať, aké prínosy biopásy, úhory mali. Takisto vieme povedať, s akými problémami sa kvôli tomu poľnohospodári borili a stále boria (a to aj kvôli meškajúcim platbám). Práve v prípade ochrany biodiverzity na poliach sa ukazuje ako extrémne dôležitá intenzívna komunikácia a riadne a včasné fungovanie štátnych inštitúcií, ktoré by poľnohospodárov pri šetrnom hospodárení mali podporiť.
🍀Ďakujeme všetkým, ktorí sa snažia, aby sa veci, ktoré viaznu, rozhýbali, a aby sa našim najohrozenejším druhom u nás darilo.


Neďaleko Bratislavy sa nachádza posledné miesto, kde hniezdi drop fúzatý. Je to vďaka citlivej spolupráci magistrátu s miestnym družstvom. No výrazne pomohli aj zmeny v agrodotáciách, ktoré motivujú poľnohospodárov k šetrnejším postupom. Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *