islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PIATOK 12.5.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PIATOK 12.5.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Británia posiela Ukrajine rakety Storm Shadow s dlhým doletom, potvrdil vo štvrtok britský minister obrany Ben Wallace. Tieto strely typu vzduch-zem majú dolet približne 250 kilometrov, čo umožní Ukrajine pred jarnou protiofenzívou ničiť ciele hlboko za frontovými líniami a narušiť ruské zásobovacie trasy. Podľa odborníkov však bez väčších ťažkostí môžu byť montované na stíhačky MiG-29 sovietskej výroby, na ktorých lietajú ukrajinskí piloti.

• V Kyjeve sa od začiatku ruskej invázie z vlaňajšieho februára ozval charakteristický zvuk varovania pred možnými vzdušnými útokmi dovedna 740-krát. Poplach trval 851 hodín 38 minút čistého času, uviedol ukrajinský rezort obrany. Vďaka fungujúcej protivzdušnej obrane však v tomto období žiadna ruská raketa ani bezpilotné lietadlo na území ukrajinskej metropoly „nezasiahli svoj cieľ“.

• Americký Inštitút pre štúdium vojny píše, že Ukrajincom sa zrejme podarilo na niektorých miestach v Bachmute prelomiť ruské línie. Rusko však včera večer takéto správy popieralo a uvádzalo, že situáciu okolo mesta má pod kontrolou.

SVET 🌍

• Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prijme v sobotu v Ríme taliansky prezident Sergio Mattarella. Oznámila to v piatok talianska prezidentská kancelária.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *