islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

REFORMA PRINESIE KVALITNEJŠIE, ATRAKTÍVNEJŠIE A OTVORENEJŠIE VYSOKÉ ŠKOLY🎓 ℹ️ Až 16% študentov si pri výbere vysokej školy zvol…

REFORMA PRINESIE KVALITNEJŠIE, ATRAKTÍVNEJŠIE A OTVORENEJŠIE VYSOKÉ ŠKOLY🎓

ℹ️ Až 16% študentov si pri výbere vysokej školy zvolí radšej štúdium v zahraničí než doma na Slovensku. Oproti priemeru Európskej únie a okolitých krajín Slovensko výrazne zaostáva aj v počte patentov na milión obyvateľov a slovenské vysoké školy sa v medzinárodných rebríčkoch umiestňujú málo a ich miesto v nich klesá.

🔹Reforma vysokého školstva, ktorej základom je novela zákona o vysokých školách, má toto zmeniť.
🔹Jej cieľom je skvalitniť vysoké školy na Slovensku, otvoriť ich odborníkom zo zahraničia, lepšie pripraviť študentov a finančne motivovať kvalitné vysoké školy.
🔹Nový návrh zákona čerpá zo systémov vysokých škôl vo Francúzsku, Veľkej Británii a najviac zmien bolo inšpirovaných rakúskym systémom vzdelávania.

ČO SA ZMENÍ
🔹Prvou zásadnou oblasťou, v ktorej sú potrebné zmeny, je spôsob, ako prilákať kvalitnejších odborníkov. Pôjde o takzvané funkčné miesta docentov a profesorov. Vďaka tejto zmene sa dostanú na slovenské vysoké školy odborníci zo zahraničia, ktorí budú odovzdávať svoje poznatky našim študentom.
🔹 Skráti sa externé štúdium. Zatiaľ čo v zahraničí má denné a externé štúdium rovnakú dĺžku, na Slovensku trvá denné štúdium spravidla 5 rokov a externé až 7. Novela zákona skracuje externé štúdium späť na päť rokov.
🔹 Zmení sa aj financovanie vysokých škôl podľa kvality, čo umožní školám profilovať sa podľa svojich silných stránok.
🔹Zavedie sa nový prvok financovania, tzv. výkonnostné zmluvy. Vďaka nim bude možné vysokú školu lepšie prepojiť s praxou, čím sa zohľadnia potreby trhu práce a pomôže to študentom s výberom povolania, ktoré má dobré uplatnenie.
🔹Zmena financovania čaká aj projekty. Motívom je transparentnejšie hodnotenie, ktoré sa zavedie prostredníctvom medzinárodných expertov a posudkov medzinárodných organizácií.

🌐 Čítajte viac https://www.minedu.sk/b-groehling-reforma-prinesie-kvalitnejsie-atraktivnejsie-a-otvorenejsie-vysoke-skoly/


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *