islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Širšie súvislosti okolo odpočúvanej chaty. Výzva generálnej prokuratúre Odpočúvania z chaty, kde sa stretával Robert Fico pouk…

Širšie súvislosti okolo odpočúvanej chaty. Výzva generálnej prokuratúre

Odpočúvania z chaty, kde sa stretával Robert Fico poukazujú na to, že väzby a skupiny, ktoré v minulosti profitovali zo štátu fungujú aj dnes a mnohé kauzy z obdobia vlády Smeru stále nie sú doriešené. Týka sa to ľudí blízkych Bödörovcom, ako aj podivných dotácií pre nitriansku skupinu, ktorých firmy (často s nulovými tržbami alebo účelovo založené pár dní pred výzvami) dlhodobo profitovali z eurofondov v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka a sú súčasťou veľkého systému, na ktorý som upozorňovala už v roku 2018. Napriek upozorneniam a verejne dostupným informáciám dodnes nemáme od polície a prokuratúry žiadny výstup.

V súvislosti s chatou, ktorú má v prenájme poľovnícke združenie Miroslava Bödöra sa v médiách objavila informácia, že nehnuteľnosť susedí s poľovníckym kaštieľom bývalého zamestnanca Bonulu Petra Bratha, ktorý aj pózoval na známej fotografii Bödörovcov, policajta Mihálika a zápasníka Mečára, ktorý mal byť podozrivým z pytliactva a v minulosti bol súdne trestaný za vydieranie aj za usmrtenie mladej chodkyne. V súvislosti s predmetným kaštieľom som už v roku 2018 ako opozičná poslankyňa upozorňovala na podozrivé eurofondové dotácie pre ľudí z tejto nitrianskej skupiny, kde figurovali aj ľudia okolo Bödörovcov, ako napríklad Peter Brath. Problémom bolo práve podozrivé pridelenie dotácie pre poľovnícky kaštiel v obci Veľký Ďur počas vlády Roberta Fica, pre firmu, kde figuroval práve Peter Brath.

(Link na blog: https://blog.sme.sk/veronikaremisova/politika/kauza-babindol-skupine-sa-dari-aj-pod-novou-ministerkou )

Tento prípad dotácie na kaštieľ je ale iba malá časť rozsiahlych špekulácií, na ktoré upozorňoval aj Ján Kuciak v prípade tzv. „kauzy Babindol“. Zahŕňa masívne poberanie dotácií z PPA, verejné obstarávania, v ktorých sa opakujú tie isté firmy, poprepájané spoločnosti, kšefty s pozemkami a tí istí ľudia z okolia Bödöra, Jahnátka či Gašpara. Preto som ešte v roku 2018 podala podnet na Najvyšší kontrolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie a aj na Európsky úrad pre boj proti podvodom. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie v celkovo ôsmich verejných obstarávaniach v hodnote 7,5 mil. EUR z eurofondov došlo až k 34 porušeniam zákona, v štyroch prípadoch porušenia mohli ovplyvniť výsledok verejného obstarávania. Porušení mohlo byť podstatne viac, avšak spoločnosti vo viacerých prípadoch po zverejnení od zmlúv odstúpili.

Najvyšší kontrolný úrad mi na môj podnet v súvislosti s kaštieľom vo Veľkom Ďure, ako aj ďalšími podozrivými projektami odpovedal listom zo dňa 12.6.2018 kde konštatoval, že v uvedenej veci koná Národná kriminálna agentúra. Do dnešného dňa ale nemáme informácie o tom, či a akým spôsobom prokuratúra a polícia vyšetrujú uvedené podozrenia napriek tomu, že o nich preukázateľne majú vedomosť už viac ako tri roky. Väzby skupín, ktoré profitovali na štáte trvajú a fungujú dodnes, ako sa ukazuje aj na stretnutiach Roberta Fica s M. Bödörom.

Vyzývam preto generálnu prokuratúru, aby preverila tieto kauzy, kde mohlo dochádzať k rozsiahlym podvodom a ďalšej trestnej činnosti a v tejto veci pripravujem na generálnu prokuratúru aj oficiálne podanie, keďže po troch rokoch nie je známe, ako sa tieto kauzy a miliónové dotácie vyšetrili a ako v týchto veciach koná prokuratúra a ďalšie orgány činné v trestnom konaní.


Autor správy, foto a správu publikoval Veronika Remišová on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *