islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Slovenská národná strana odmieta experimenty na úkor občanov. Najlepšia vizitka lekára je spokojný pacient Parlament má na stol…

Slovenská národná strana odmieta experimenty na úkor občanov. Najlepšia vizitka lekára je spokojný pacient

Parlament má na stole reformu zdravotníctva. Je to jedna z najsledovanejších legislatívnych aktivít ministerstva, ktorá sa dotýka nielen samotného rezortu ale každého občana. Preto by reforma mala byť komplexná a systémová. Mala by sa odvíjať od základného piliera celého systému – ambulantných lekárov. Tých máme akútny nedostatok, alebo sú v dôchodkovom veku a hrozí, že budú chýbajúcim článkom v zdravotnej starostlivosti.

Počet ambulancií lekárov prvého kontaktu pre dospelých klesol na Slovensku pod 2 000. Priemerný vek je 54 rokov a stále sa zvyšuje. Štát z nich navyše urobil medzičlánok, ktorý je potrebný akurát na predpisovanie výmenných lístkov na špecializované pracoviská.
Pritom lekár prvého kontaktu by mal hľadať riešenie problému pacienta, zabezpečiť prvotnú diagnostiku a liečbu. Až potom má nasledovať posun k špecialistovi. Tým by sa odľahčili ambulancie špecialistov a tí by mali viac času na pacientov.
Systém však nefunguje tak ako má a navyše sú v ňom značné medzery aj pokiaľ ide o adekvátne ohodnotenie lekárov a sestier. Priemerný plat lekára na Slovensku sa pohybuje okolo 1 650 eur. Nečudo, že naši lekári sa cítia podhodnotení a odchádzajú do zahraničia.

Slovenská národná strana dlhodobo upozorňuje, že Slovensko nemôže byť liahňou mladých lekárov pre zahraničie. Potrebujeme ich doma a tomu treba prispôsobiť systém. Kým sa nezačne reformovať zdola od základov, vrátane výchovy lekárov a sestier, nemožno účinne riešiť stratifikáciu nemocníc.

Na Slovensku máme 98 akútnych nemocníc, ktoré sa starajú o pacienta od začiatku až po koniec životnej cesty. Dnes sa ich štandard znižuje, lebo 21 z nich nemá urgentný príjem. Namiesto rušenia lôžok by malo ministerstvo hľadať cestu ako doplniť chýbajúci zdravotnícky personál a kvalitné vybavenie, nielen v koncových nemocniciach vo veľkých mestách. Ministerstvo by malo zabezpečiť dostatok špecializovaných lekárov aj v regiónoch s nižšou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti.

Slovenská národná strana poukazuje na Ústavu SR, ktorá zaručuje každému občanovi rovnakú zdravotnú starostlivosť, bez ohľadu na jeho bydlisko. A pre akéhokoľvek lekára je najlepšou vizitkou spokojný pacient. K tomu je potrebný premyslený, funkčný systém a nie experimenty na úkor občanov.
FOTO TASR


Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská národná strana on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *