islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Slovensko pomáha a vo svojej snahe nepoľaví. Veríme v ľudskú dôstojnosť a právo na šťastný a naplnený život pre všetkých. Veríme…

Slovensko pomáha a vo svojej snahe nepoľaví. Veríme v ľudskú dôstojnosť a právo na šťastný a naplnený život pre všetkých. Veríme v spravodlivosť. Tak ako Ukrajinci. Preto pomáhame.

V stredu sa v Kyjeve konal prvý súdny proces s ruským vojnovým zajatcom, 21-ročným Vadimom Šišimarinom, ktorý je obvinený z vojnových zločinov. Príslušník tankovej jednotky sa počas ostro sledovaného procesu priznal k zabitiu neozbrojeného 62-ročného ukrajinského civilistu v Sumskej oblasti, za čo mu hrozí doživotný trest.

Podľa prokuratúry rodák z Irkutska spolu s ďalšími štyrmi vojakmi ruských ozbrojených síl v prvých dňoch vojenskej ofenzívy odcudzil vozidlo na severovýchode Sumskej oblasti. Počas jazdy stretli 62-ročného neozbrojeného cyklistu, ktorý telefonoval z mobilného telefónu. Šišimarin dostal od ďalšieho vojaka rozkaz civilistu zastreliť, údajne preto, aby zabránil vyzradeniu ich polohy ukrajinským obrancom. Cez okno následne vystrelil niekoľko rán z útočnej pušky a muža zabil.

Pre Ukrajinu ide o prvý takýto proces a o to väčší má symbolický význam. V oblastiach okupovaných ruskými vojskami sa našli stovky tiel zavraždených civilistov. Výpovede preživších taktiež poukazujú na nesmiernu brutalitu ruských vojakov, ktorí sa neštítili rabovania, znásilňovania a zabíjania.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *