islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Slovo demokracia pochádza z gréckych slov „demos“, čo znamená ľud, a „kratos“, čo znamená moc; takže demokraciu možno považovať …

Slovo demokracia pochádza z gréckych slov „demos“, čo znamená ľud, a „kratos“, čo znamená moc; takže demokraciu možno považovať za „moc ľudu“: spôsob vládnutia, ktorý závisí od vôle ľudu.

Vo svete existuje toľko rôznych modelov demokratickej vlády, že niekedy je ľahšie pochopiť myšlienku demokracie z hľadiska toho, čím rozhodne nie je. Demokracia teda nie je autokracia alebo diktatúra, kde vládne jedna osoba; a nie je to oligarchia, kde vládne malý segment spoločnosti. Správne chápaná demokracia by nemala byť ani „vládou väčšiny“, ak to znamená, že záujmy menšín sú úplne ignorované.

Demokracia, aspoň teoreticky, je vláda v mene všetkých ľudí, podľa ich „vôle“.
Najzrejmejšími spôsobmi účasti na vláde je voliť, alebo kandidovať a stať sa zástupcom ľudu. Demokracia je však oveľa viac ako len hlasovanie a existuje mnoho ďalších spôsobov, ako sa zapojiť do politiky a vlády. Efektívne fungovanie demokracie v skutočnosti závisí od toho, aby obyčajní ľudia čo najviac využívali tieto iné prostriedky. Ak ľudia volia len raz za 4 alebo 5 rokov – alebo nevolia vôbec – a ak medzičasom nerobia nič iné, potom sa o vláde naozaj nedá povedať, že je „od ľudí“. Je ťažké povedať, že takýto systém je demokraciou.

Úplný základ, ktorý môžete pre demokraciu urobiť, je ísť voliť. Pamätajte na to 30. septembra.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo spravodlivosti SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *