islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

SMER – SD MÁ NA ROZDIEL OD VLÁDY ÚPLNE JASNÚ PREDSTAVU, AKO ZABRÁNIŤ PRUDKÉMU NÁRASTU CIEN ENERGIÍ Predseda strany priblížil, a…

SMER – SD MÁ NA ROZDIEL OD VLÁDY ÚPLNE JASNÚ PREDSTAVU, AKO ZABRÁNIŤ PRUDKÉMU NÁRASTU CIEN ENERGIÍ

Predseda strany priblížil, ako by reagoval, keby sedel na úrade vlády. Zopakoval, že ak vláda nepredloží zrozumiteľný plán proti zdražovaniu a pokiaľ nepomôže ľuďom a firmám, treba sa pripraviť na sociálne výbuchy. „Keby som sedel na úrade vlády, už by som mal za sebou niekoľko kôl rokovaní. Zavolal by som si predstaviteľov zamestnancov, zamestnávateľov, určite by som si zavolal predstaviteľov energetického sektoru a osobitne predstaviteľov bánk. A hovoril by som s nimi o dočasnej solidarite, ktorú teraz treba prejaviť, aby sme pomohli ľuďom a firmám. Predovšetkým, aby sme išli vzorom, by som ako predseda vlády predstavil sociálnym partnerom plán, aké opatrenia by urobil štát v tomto období, aby sme ako tak tlačili proti tomuto prudkému nárastu cien, ktorý sa úplne vymyká z našich predstáv.

Prvé, čo by sme urobili je, že by sme zobrali výdavkovú časť rozpočtu na rok 2022. Povedali by sme sociálnym partnerom, pokiaľ ide o tie výdavky, ktoré môžu počkať v roku 2022, tak by počkali,“ uviedol Robert Fico. Ďalej pokračoval: „Hľadali by sme balík peňazí, ktorý by bol podstatne väčší ako jedna miliarda, možno sú to dve miliardy, ktoré by sme použili ako záchranné koleso v boji proti zdražovaniu. Pristúpili by sme k dočasnej nulovej DPH na energie. Tretia vážna téma je zníženie niektorých poplatkov, ktoré tvoria koncovú cenu elektriny. Ak sa zvyšuje cena komodity na svetových trhoch, má ísť dole TPS. Na toto všetko by sme využili ten balík, ktorý by sme si vytvorili pri rekonštrukcii výdavkov na rok 2022.“

Robert Fico tiež priblížil, že druhým subjektom, ktorý by žiadal o mieru solidarity sú banky. SMER – SD bude navrhovať opätovné zavedenie bankového odvodu, ktorý v minulosti prinášal do štátneho rozpočtu 250 – 300 miliónov eur ročne. Tento odvod by pokryl už spomínané čiastky, či už nulovú DPH na energie, zníženie TPS, vratky na vysoké ceny plynu a tiež by sa pomohlo firmám.

Tretí partner, s ktorým by Robert Fico hovoril sú obchodné reťazce. Miera ziskovosti v niektorých obchodných reťazcoch je až neuveriteľná. Podľa neho je treba vyjednať dočasné zníženie marže na vybrané tovary.


Autor správy, foto a správu publikoval Robert Fico on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *