islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Spravili si v Dubaji vysunuté pracovisko? Slovenská národná strana s veľkými obavami sleduje manipulovanie s verejnými financia…

Spravili si v Dubaji vysunuté pracovisko?

Slovenská národná strana s veľkými obavami sleduje manipulovanie s verejnými financiami v rámci štátneho rozpočtu. Filozofia ministra financií je založená na potrebe šetrenia a na tom, že každý minister si má hľadať chýbajúce zdroje vo svojom rezorte. Týka sa to aj školstva. To, že učiteľská profesia nie je veľmi atraktívna, vieme dlhodobo. Príčinou boli desiatky rokov najmä nízke nástupné platy učiteľov. Napokon v minulom volebnom období sa nepriaznivý trend podarilo zvrátiť a práve vďaka Slovenskej národnej strane sa platy učiteľov zvýšili v dvoch vlnách až o 40 %.

Rozpočet pre budúci rok však so zvyšovaním učiteľských platov nepočíta. O to zarážajúcejšie je, že ministerstvo školstva už aj tak oklieštený rozpočet míňa na akcie, ktorých prínos je viac než otázny. Napríklad účasť zástupcov ministerstva školstva, študentov i učiteľov na práve prebiehajúcom „Vesmírnom týždni“ na Expe v Dubaji. Prezentujú ich ako najmotivovanejších fanúšikov vesmíru, víťazov výzvy rezortu o cestu do Dubaja. Slovenská národná strana sa pýta koľko peňazí zo štátneho rozpočtu stojí takáto turistika.

Namiesto motivačných príplatkov pre všetkých slovenských učiteľov, ministerstvo vynakladá prostriedky na výzvy, ktorých efektivita je prinajmenšom otázna. Koľkí z celkového počtu 150 tisíc zamestnancov rezortu školstva sa môžu cítiť motivovaní takouto výzvou. Učitelia nemajú financie na dôstojný život a v regiónoch ani veľké možnosti sledovať a zapojiť sa do takýchto výziev. Pre nich je deprimujúce najmä to, že súčasná hrubá mzda pedagóga v regionálnom školstve 1.460 € sa na budúci rok nezvýši, ale naopak zníži o 15 eur na sumu 1.445 €. Nie je to povzbudivá perspektíva a rozhodne nie efektívna motivácia na zvýšenie popularity učiteľskej profesie.

Slovenská národná strana sa pýta ministra školstva či v čase stagnujúcich, alebo dokonca znížených platov učiteľov a v čase boja o budúcoročný rozpočet rezortu, je nevyhnutné robiť výlety za štátne peniaze hoc aj na svetovú výstavu. Tá má význam pre budúcnosť, ale naše školstvo potrebuje riešiť prítomnosť a kvalitu vyučovacieho procesu. To je dôležité pre našu mladú generáciu a prosperitu Slovenska.
FOTO TASR


Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská národná strana on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *