islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Sv. Ján de Brébeuf SJ, Izák Jogues SJ, kňazi, a spoločníci, Dnes Spoločnosť Ježišova slávi spomienku na svätých Kanadských muče…

Sv. Ján de Brébeuf SJ, Izák Jogues SJ, kňazi, a spoločníci,
Dnes Spoločnosť Ježišova slávi spomienku na svätých Kanadských mučeníkov, ktori obetovali svoje životy pri šírení viery v Kanade.

V Severnej Amerike v rokoch 1642 až 1649 domorodí Huróni a Irokézi najprv mučili a potom pozabíjali osem členov Spoločnosti Ježišovej, ktorí sa usilovali priviesť tamojších pohanov k pravej viere. Izák Jogues zomrel 18. októbra 1647, Ján de Brébeuf 16. marca 1648.

V 17. storočí zomierali mučeníckou smrťou jezuitskí misionári nielen v Japonsku, Južnej Amerike a Anglicku, ale aj v Severnej Amerike. Skupinu ôsmich z nich, ktorí v prvej polovici 17. storočia účinkovali medzi indiánskymi kmeňmi Hurónov a Irokézov, označujeme spoločným menom Severoamerickí mučeníci. Niekedy sa nazývajú aj Kanadskí mučeníci, lebo väčšina z nich pracovala a zomrela na území terajšej Kanady. Ale keďže traja pôsobili na území terajších Spojených štátov, je lepšie hovoriť o Severoamerických mučeníkoch.

Hurónsko-irokézska misia sa rozprestierala vo východnej časti Veľkých kanadských jazier, na území dnešnej provincie Ontario v Kanade a štátu New York v USA. Bola to mimoriadne ťažká misia. Indiáni žili polokočovným životom s nízkou hygienickou a mravnou úrovňou, roztratení v nekonečných lesoch. Na misionárov tvrdo doliehalo drsné podnebie, primitívny spôsob stravovania a zlé ubytovacie podmienky. Na krehkých loďkách zo stromovej kôry museli prekonávať stovky kilometrov po riekach a jazerách. Nie menej namáhavé boli cesty cez neschodné lesy, zamorené komármi. V zime, po dlhej ceste zasneženou pustatinou s drevákmi na nohách, museli neraz prenocovať v opustenej chatrči, ktorá nevedela ochrániť pútnikov pred výčinmi počasia, alebo v obývanom indiánskom vigvame, kde sa tisli na seba ľudia i zvieratá a vzduch bol presýtený pachom a dymom.

Osobitnú ťažkosť spôsobovala reč, ktorá nemala nijakú podobnosť s európskymi jazykmi. Misionári si iba s námahou osvojovali základy indiánskych jazykov a sami si museli zostavovať ich slovník a gramatiku.

Z duchovných zápiskov sv. Jána de Brébeuf:
Boh môj a Spasiteľ môj, z tvojej ruky „prijmem kalich“ tvojich múk a „budem vzývať meno“: Ježiš, Ježiš, Ježiš. Bože môj, ako ma bolí, že ťa ľudia nepoznajú, že sa celý tento primitívny kraj ešte neobrátil k tebe, že v ňom ešte nebol vykorenený hriech. Veru, môj Bože, nech na mňa dopadnú aj tie najukrutnejšie muky, ktoré v tejto krajine musia pretrpieť zajatci. Ochotne sa ponúkam, aby som ich pretrpel ja sám.

Svätí Kanadskí mučeníci, orodujte za nás.

Autor správy, foto a správu publikoval JEZUITI.sk on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *