islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

TAKŽE ČO HROZÍ PO DNEŠKU, AK BY NEPREŠLA SPRÁVA ŠTÁTNYCH POZEMKOV V NÁRODNÝCH PARKOCH POD ŠTÁTNU OCHRANU PRÍRODY? VLASTNE BY SA …

TAKŽE ČO HROZÍ PO DNEŠKU, AK BY NEPREŠLA SPRÁVA ŠTÁTNYCH POZEMKOV V NÁRODNÝCH PARKOCH POD ŠTÁTNU OCHRANU PRÍRODY? VLASTNE BY SA NEZMENILO NIČ, LEN:

1. Ostali by sme čiernou ovcou Európy, keďže spomedzi susedov len u nás nespravuje štátne pozemky v národných parkoch ochrana prírody.

2. Slovensko by sa ďalej tvárilo aký vysoký počet národných parkov má, pritom by nemalo ani jeden skutočný podľa kritérií IUCN.

3. Mnohí by sa tvárili ako veľmi ich ochrana prírody obmedzuje, pritom mnohé chránené územia by u nás ďalej boli len čiarou na mape bez reálnej priority ochrany prírody, čoho dokladom je práve vyšší úbytok lesa v národných parkoch.

4. Mnohí by strašili, že presun správy pozemkov pod ŠOP SR pripraví ľudí o prácu, pritom opak by bol pravdou. Práve zastavenie presunu správy presunu by zhatilo možnosť vytvorenia nových pracovných miest. Takých aké živia vidiek v národných parkoch v krajinách, kde ochrana prírody ozaj funguje a nie je len fikciou.

5. Ťažko si predstaviť, že pri dnešnom systéme správy štátnych pozemkov by sme sa do budúcna dokázali vyhnúť ďalšiemu drancovaniu národných parkov, keďže sme sa mu nevyhli ani doposiaľ.

Ak novela zákona o ochrane prírody a krajiny neprejde, bude to veľmi zlá správa nielen pre ochranu prírody. Je totiž veľmi smutné ak hrozí, že poslanci rozhodnú nie na základe faktov, ale na základe hoaxov, klamstiev a dezinformácií. Nedáva to dobrý výhľad pre rozhodovanie ani v iných oblastiach, kde sú nutné zmeny.

Stále preto dúfame, že sa nájde dostatočný počet poslancov, ktorí nezabudli čo schválili v programovom vyhlásení vlády.


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *