islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

This content isn’t available right now

Zápisky z ciest generálneho promótora pre ruženec, brata Lawrence Lew OP, ktorý sa v týchto dňoch nachádza na Slovensku

Deň 16: posledný celý deň na Slovensku. Dnes ráno sme navštívili dva stredoveké poklady v okolí Zvolena, kostol svätého Františka v Ponikách (postavený v roku 1310) a kostol svätého Martina v Čeríne (postavený okolo roku 1315). Tieto kostoly sú pozoruhodné svojimi stredovekými freskami, ktoré pochádzajú zo 14. storočia.
V Ponikách boli zabielené a znovuobjavené v roku 1962, potom odkryté v rokoch 1972-92; po ukončení prác navštívil kostol princ Charles! Kostol v Čeríne prešiel reštauračnými prácami, ktoré boli ukončené v roku 2019; jeho nádherný gotický oltárny obraz, ktorý nahradil originál, je replikou vyrobenou na Slovensku len pred piatimi rokmi – originál bol z tohto kostola poslaný do Národnej galérie v Budapešti na konzerváciu a úschovu. Bol som prekvapený, že sa stále vykonáva taká skvelá práca. Oba tieto kostoly sú krásnymi príkladmi rustikálneho farského umenia, ktoré by bolo možné vidieť v kostoloch počas celých dejín kresťanstva.

Tieto kostoly sú dosť neprístupné a skryté, takže bez mojich slovenských bratov, ktorí ma zobrali so sebou, by táto návšteva nebola možná. Som veľmi vďačný za láskavosť, štedrosť a pohostinnosť, ktorej sa mi dostalo počas tejto návštevy slovenskej provincie. ❤️🇸🇰🌹


When this happens, it’s usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it’s been deleted.
Autor správy, foto a správu publikoval Rehoľa dominikánov na Slovensku on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *