islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Tomáš Akvinský o našom poznaní Najsvätejšej Trojice 👇👇👇

Tomáš Akvinský o našom poznaní Najsvätejšej Trojice 👇👇👇


Trojicu poznávame len zo Zjavenia

Blíži sa slávnosť Najsvätejšej Trojice, a preto je vhodné si pripomenúť, že Trojicu nie je možné poznať prirodzeným rozumom, ale len vierou zo Zjavenia. Boh sám nám zjavil, že je Trojjediný. Boh sa s nami slobodne podelil o toto svoje tajomstvo, lebo tak sa správa milujúci k milovanému.

„Poznanie Trojice nie je možné dosiahnuť prirodzeným rozumom. Človek totiž nemôže prirodzeným rozumom získať poznanie Boha inak ako zo stvorení. Stvorenia nás vedú k tomuto poznaniu tak, ako účinky vedú k poznaniu svojej príčiny. Preto prirodzeným rozumom môžeme o Bohu poznať len to, čo mu z nevyhnutnosti patrí ako princípu vecí… Ďalej, tvorivá moc Boha je spoločná celej Trojici, a preto patrí k jednote podstaty, a nie k rozlíšeniu osôb (v Trojici). Preto prirodzeným rozumom môžeme poznať, čo patrí k jednote podstaty, ale nie to, čo patrí k rozlíšeniu osôb.

Kto sa teda snaží prirodzeným rozumom dokázať Trojicu osôb, znevažuje vieru dvoma spôsobmi. Po prvé, pokiaľ ide o dôstojnosť samotnej viery, ktorá spočíva v tom, že sa zaoberá neviditeľnými vecami, ktoré presahujú ľudský rozum; preto apoštol hovorí, že viera je o veciach, ktoré nevidíme (Hebr 11, 1), a ten istý apoštol tiež hovorí: Medzi dokonalými hovoríme aj múdrosť – no nie múdrosť tohoto veku ani múdrosť kniežat tohoto veku…, ale hovoríme tajomnú Božiu múdrosť, ktorá bola skrytá (1 Kor 2, 6. 7). Po druhé, čo sa týka užitočnosti priťahovania iných k viere. Keď totiž niekto v snahe dokázať vieru predkladá dôvody, ktoré nie sú presvedčivé, dostáva sa mu posmech od neveriacich: tí sa tak potom domnievajú, že stojíme na takýchto základoch a že veríme kvôli týmto dôvodom.

Preto sa nesmieme pokúšať dokázať to, o čom je viera, inak ako pomocou autority, a to len tým, ktorí túto autoritu prijímajú; zatiaľ čo ostatným stačí dokázať, že to, čo viera učí, nie je nemožné.“

(ST I, q. 32, a. 1, cor.)
Autor správy, foto a správu publikoval Rehoľa dominikánov na Slovensku on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *