islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Tu sa to celé s vodíkom začalo 🙂 Pán dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Jozef Žifčák nám dal chrobáka d…

Tu sa to celé s vodíkom začalo 🙂 Pán dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Jozef Žifčák nám dal chrobáka do hlavy a začali sme pracovať na tom, aby sa zo Slovenska mohol stať v budúcnosti líder vo vodíkových technológiách. Preto som ako minister hospodárstva inicioval vznik Centra výskumu vodíkových technológií.

Slovenskí výskumníci sú šikovní a vodík je energonosič budúcnosti. Ukazuje sa to aj v tom, že s TUKE spolupracujú viaceré súkromné firmy. Vďaka výskumu a vývoju sme na Slovensku vyrobili prvý vodíkový autobus a na svetom veľtrhu Expo sme rozhodne zaujali.

Využívanie vodíka ako súčasti slovenského hospodárstva je celonárodným záujmom. V prípade využívania nízkouhlíkového vodíka je možné efektívne dekarbonizovať celé naše hospodárstvo. To nám umožní urýchliť a zavŕšiť dekarbonizáciu či zefektívňovať fungovanie priemyslu, energetiky a dopravy.

Čo potrebujeme na to, aby vodíkový pohon naozaj fungoval? Potrebujeme na to 4 veci. Po prvé musíte vodík nejako vyrobiť. Ideálne z vody. Po druhé je to jeho skladovanie, kde ako Slovensko vieme hrať prvé husle v rámci celého sveta. Po tretie preprava vodíka a na záver jeho spotreba.

Stále sme na začiatku vývoja, stále je mnoho otázok nezodpovedaných, stále máme na čom pracovať. Som však presvedčený, že túto príležitosť nesmie Slovensko zahodiť. Budem pre to robiť všetko možné aj naďalej.


Autor správy, foto a správu publikoval Richard Sulik on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *