islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VEDELI STE, ŽE FINANČNÁ SPRÁVA VYPLATILA 635 MILIÓNOV EUR NA PREPLATKOCH NA DANIACH?

VEDELI STE, ŽE FINANČNÁ SPRÁVA VYPLATILA 635 MILIÓNOV EUR NA PREPLATKOCH NA DANIACH?

Kolegovia z Finančnej správy mali uplynulé týždne plné ruky práce okrem iného, aj so spracovávaním žiadostí o vrátenie preplatkov na daniach a poukázanie daňového bonusu.

Prehľad v číslach:

📎Spracovali 455 440 žiadostí
📎Vyplatili daňovníkom 635,4 miliónov eur
📎Peniaze boli vrátene v zákonom stanovej lehote do 10.mája tohto roku

Týmto však úloha pracovníkov Finančnej správy neskončila. V súvislosti s daňovým bonusom pokračujú v preverovaní daňových priznaní, v ktorých analyzovali podvodné údaje a je nutné overiť nárok daňových subjektov na daňový bonus.

Ak boli zistené nedostatky v podaných daňových priznaniach a daňovníkom bola zaslaná výzva na ich odstránenie, prerušuje sa lehota na vrátenie preplatku, resp. daňového bonusu, a správca dane v konaní pokračuje až po odstránení týchto nedostatkov.

Kedy vzniká preplatok?

📎Platené preddavky na daň počas roka boli vyššie ako daňová povinnosť vypočítaná a vyrubená podaním daňového priznania daňovníka.

📎Preplatok môžu mať aj študenti, dôchodcovia či daňové subjekty, ktoré boli časť roka nezamestnaní alebo poberali materské príspevky, kedy aj ich zaplatené preddavky počas roka boli napokon vyššie, ako daňová povinnosť vypočítaná a vyrubená v daňovom priznaní.

📎U fyzických osôb môže preplatok vzniknúť uplatnením rôznych nezdaniteľných častí či daňových bonusov.

🏛️Zamestnancom, ktorým zamestnávateľ vykonáva ročné zúčtovanie dane, je vzniknutý preplatok vyplatený priamo od zamestnávateľa. Tým, ktorí si podávajú daňové priznanie, vypláca preplatok na dani daňový úrad. U fyzických osôb môže vzniknúť preplatok na dani z príjmov, ale aj nárok na vyplatenie daňového bonusu na vyživované dieťa a na vyplatenie daňového bonusu na zaplatené úroky.

@Finančná správa


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *