islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VÍTAM REALIZMUS STRANY SME RODINA Privítal som dnes slová Boris Kollar, že reforma zdravotníctva je pre občanov veľmi potrebná…

VÍTAM REALIZMUS STRANY SME RODINA

Privítal som dnes slová Boris Kollar, že reforma zdravotníctva je pre občanov veľmi potrebná a Sme rodina ju je ochotná podporiť, ak sa do nej zapracujú požiadavky regiónov a odbornej verejnosti. Robím z toho jednoznačný záver, že ani Sme rodina nemá žiadne ilúzie o stave nášho zdravotníctva a že si dobre uvedomuje nevyhnutnosť zmien.

Optimalizácia siete nemocníc, o ktorej rokuje parlament, a ktorá je jedným z pilierov reformy zdravotníctva, nemá síce ešte zelenú, ale diskusia má už racionálnejší tvar. A to je to, čo potrebujeme. Argumentovať, pracovať s dátami a navzájom sa počúvať.

Môžem v tejto súvislosti zodpovedne povedať, že všetky požiadavky vrátane tých aktuálnych z Memoranda za lepšie zdravotníctvo, ktoré reálne zlepšia kvalitu zdravotnej starostlivosti, budú súčasťou reformy. Veď prečo by nemali byť?

No nesmieme opomenúť niekoľko vyjadrení signatárov Memoranda za lepšie zdravotníctvo, ktoré sa neopierajú o fakty, a síce:

🔵 Nie je pravda, že sa idú rušiť urgentné príjmy. Práve naopak. Dostupnosť urgentných príjmov sa zvýši do pol hodiny od miesta bydliska zo súčasných 87 % územia až na 91 %.
🔵 Nemocnice netrpia nedostatkom lôžok, ale nedostatkom personálu.
🔵 Reforma nezruší 11 000 lôžok. Slovensko potrebuje lôžka pre následnú starostlivosť a dlhodobo chorých. Napríklad pre ľudí po mozgovej porážke, po ťažkej havárii či úraze na doliečovanie a podobne. Dáta pritom jasne ukazujú, že mimo pandémie sú lôžka málo obsadené, akútne nemocnice majú za normálnych okolností obložnosť iba 60%.
🔵 Reforma roztriedi nemocnice podľa ich schopnosti poskytovať kvalitné služby pacientom. To znamená, že musia mať nielen kvalitné technické vybavenie, ale aj dostatočne skúsený zdravotný personál. Už dnes nám dáta ukazujú, ako ľudia na Slovensku vo výraznej miere cestujú do nemocníc mimo svoj okres, hoci tam majú svoju regionálnu nemocnicu.

Okrem zlepšenia nemocničnej starostlivosti máme v pláne aj reformu ambulantnej starostlivosti. Aj to je kľúčová zmena. Bez kvalitných a dostupných všeobecných lekárov a špecialistov nie je pozdvihnutie nášho zdravotníctva možné.

Pre nových ambulantných lekárov sú v pláne obnovy pripravené motivačné príspevky na rozbeh v celkovej sume 10 miliónov eur.

A aby sme nezabudli: Na výstavbu nových nemocníc a rekonštrukciu jestvujúcich je pripravená jedna miliarda eur. Áno, musíme však schváliť optimalizáciu siete nemocníc.

Tak sme sa zaviazali Európskej únii, ale hlavne našim občanom, ktorí putujú po Slovensku krížom krážom a hľadajú kvalitnú nemocničnú zdravotnú starostlivosť, kde sa len dá.

Preto robíme reformu, aby ju už nemuseli hľadať, ale aby ju reálne mali. Boris, verím, že nájdeme dobré riešenie a naše zdravotníctvo posunieme spoločne vpred.


Autor správy, foto a správu publikoval Eduard Heger – predseda vlády SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *