islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VLÁDA JE V POLOVICI SVOJHO MANDÁTU Do volieb zostávajú približne 2 mesiace a rovnaký čas už má vláda Ľ. Ódora za sebou. Kľúčov…

VLÁDA JE V POLOVICI SVOJHO MANDÁTU

Do volieb zostávajú približne 2 mesiace a rovnaký čas už má vláda Ľ. Ódora za sebou.

Kľúčové veci, ktoré vláda doposiaľ zrealizovala:

1️⃣ EÚ nám schválila aktualizáciu plánu obnovy. Zahŕňa novú kapitolu REPowerEU, ktorá prináša dodatočných 400 mil. eur na nové zelené reformy a investície. Zároveň sme vyhlásili ďalšie výzvy z plánu obnovy za viac ako 300 mil. eur.

2️⃣ Štartuje čerpanie nových eurofondov: Program Slovensko. K dispozícii máme 12,6 mld. eur. Vyhlasujeme prvé výzvy za 180 miliónov eur na podporu odborného vzdelávania na hornej Nitre, v Košickom a Banskobystrickom kraji. Podporíme miestne občianske hliadky v rómskych komunitách. Zrekonštruujeme, zmodernizujeme a postavíme cesty II. a III. triedy a školy.

3️⃣ Rekordne čerpáme staré eurofondy, aby sme znížili riziko prepadnutia peňazí. Len v júni 2023 predstavovalo čerpanie starých eurofondov 450 mil. eur. Do konca roka 2023 zostáva dočerpať 3,8 mld. eur z balíka 15 mld. eur. Celkové čerpanie eurofondov od nástupu tejto vlády doteraz narástlo zo 70,03% na 74,5%.

4️⃣ Kompenzácie pre sociálne slabších: Mimoriadne navýšený finančný príspevok pre zariadenia sociálnych služieb, zvýšenie sumy príspevku na opatrovanie a sumy za hodinu osobnej asistencie. Poberanie rodičovského príspevku aj pre rodičov detí, ktoré neprijali v spádových materských školách.

5️⃣ Podpísali sme zmluvu na výstavbu II. etapy severného obchvatu Prešova. 10,2 kilometra dlhý úsek R4 je súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia. Zmluvná cena je 338 mil. eur.

6️⃣ Schválili sme Koncepciu strategickej komunikácie, ktorá prispeje k lepšej spolupráci a komunikácii smerom k občanom, napríklad pri dezinformáciách či nebezpečnej propagande. V boji s dezinformáciami bude štát spolupracovať s mimovládnymi organizáciami, súkromným sektorom a akademickou obcou.

7️⃣ Schválili sme Akčný plán rozvoja elektromobility, pretože klimatická zmena je jednou z najdôležitejších výziev. Vďaka nemu výrazne zvýšime dostupnosť nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá. Neviažeme sa však výhradne len na elektromobilitu, ale aj na podporu vedy a výskumu.

8️⃣ Dofinancovali sme učebnice sumou 10 miliónov eur a znížili tak záťaž pre školy a rodičov. Predchádzajúca suma bola nedostatočná. Peniaze na učebnice na nasledujúci školský rok budú zapracované do návrhu štátneho rozpočtu.

9️⃣ Zjednodušujeme podmienky na uznávanie vzdelávania ukrajinských sestier, aby sme ich vedeli jednoduchšie zapojiť do nášho zdravotníckeho systému. Zmena pomôže zvýšiť počet sestier.

1️⃣0️⃣ Predĺžili sme kompenzácie cien energií pre všetky subjekty, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť do konca septembra 2023. Žiadateľom bude poskytnutá dotácia vo výške 80 % oprávnených nákladov z rozdielu zo sumy, ktorú zaplatili za dodávku komodity, elektrina 199 eur za MWh a plyn 99 eur za MWh.

Toto sú dôležité, nie však jediné opatrenia, ktoré ministri so svojimi rezortmi v uplynulých týždňoch urobili.

Vládu teraz čaká náročnejšia polovica funkčného obdobia, počas ktorej má ambíciu dotiahnuť rozpracované projekty a priviesť krajinu k predčasným voľbám.


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *